Wiadomości z Mysłowic

Ubezpieczenie OCP - czym jest i po jaką firmę sięgnąć chcąc je nabyć?

  • Dodano: 2021-04-22 09:30, aktualizacja: 2021-08-09 11:15

Zajmując się przewozem towarów dla innych ludzi naturalnym jest, że trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo. Jeżeli bowiem w trakcie przewozu któraś z rzeczy ulegnie zniszczeniu lub zostanie zagubiona, to właśnie przewoźnik za nią odpowiada. Nie ma się zresztą czemu dziwić - jego klient nie ma w końcu wpływu na to, co dzieje się z przewożoną przez niego przesyłką od czasu jej przekazania firmie, z którą współpracuje. Gwarantem największego bezpieczeństwa jest wykupienie przez przewoźnika odpowiedniego ubezpieczenia. Wtedy to odpowiedzialność z niego przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe, które pokryje ewentualne szkody czy straty. W tym wpisie opiszemy dokładnie, czym jest ubezpieczenie OCP i doradzimy, jak wybrać firmę, która zaoferuje najlepsze warunki ubezpieczenia.

Czym tak właściwie jest ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP to specjalny rodzaj ubezpieczenia przeznaczony dla osób i firm zajmujących się przewożeniem towarów. Jego genezę sugeruje zresztą sam skrót OCP, oznaczający odpowiedzialność cywilną przewoźnika drogowego. Jest to jeden z rodzajów ubezpieczenia bardzo pożądanego u firm, które mogą z niego skorzystać, jednak w żaden sposób niewymaganego do świadczenia przez nich swoich usług. Pod względem technicznym zawieranie tego typu polisy polega na tym samym co zawieranie polisy OC. Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym zawiera się zatem na okres dwunastu miesięcy.

Ubezpieczenia OCP dzielą się na dwa podstawowe rodzaje - te dotyczące transportu krajowego i te ściśle związane z transportem międzynarodowym. Jeżeli zaś chodzi o zakres ich ochrony, ten różni się w zależności od towarzystwa, po które się sięgnie. Zazwyczaj ma on związek z prawem przewozowym (w Polsce) lub Konwencją międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR - zagranicą).

Co tak właściwie pokrywa ubezpieczenie OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/? Choć to zależy od konkretnego ubezpieczyciela, najczęściej mowa tutaj o:

  • kradzieży - jeżeli towar zostanie ukradziony, ubezpieczyciel zwraca jego wartość (do ustalonej kwoty);
  • uszkodzeniu - ubezpieczyciel zwraca wartość (lub część wartości) towaru, który nie z winy przewoźnika (nie celowo) zostanie uszkodzony);
  • spaleniu - jeżeli towar ulegnie spaleniu (na przykład w wyniku wypadku), ubezpieczyciel pokrywa wartość towarów do pewnej kwoty.

Ubezpieczyciele znacznie częściej mówią o tym, w których sytuacjach nie aplikuje się oferowane przez nich ubezpieczenie. Zazwyczaj mowa tutaj o sytuacjach wyraźnie sprowokowanych przez przewoźnika, a zatem takich wynikających czy to z nieprzestrzegania przez niego przepisów prawa, czy też z bardzo nierozsądnym zachowaniem (chociażby pozostawieniem auta na parkingu niestrzeżonym - według towarzystw jest to równoznaczne z - kolokwialnie mówiąc - proszeniem się o kradzież).

Jak wybrać firmę, u której się ubezpieczy?

Towarzystw ubezpieczeniowych, które zajmują się ubezpieczeniami OCP dla przewoźników jest na polskim rynku bardzo wiele, a ich oferty wyróżniają się na tle innych pod wieloma różnymi względami. Rzeczą decydującą przy wyborze którejś z nich jest jej doświadczenie na rynku. Stawiając na ubezpieczyciela zazwyczaj chce się mieć pewność, że pokryje on ewentualne szkody (jeśli oczywiście będzie to zasadne). Niestety, nie zawsze można mieć takową. Dlatego też najrozsądniej jest postawić na firmę cieszącą się zaufaniem - taką, którą można skądś kojarzyć.

Naturalnym jest, że istotnym kryterium przy wyborze firmy ubezpieczającej jest cena. Ta jest oczywiście zależna od wielu różnych czynników, które są wyliczane indywidualnie. Na koszt polisy (który może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych) składa się między innymi zakres pokrywanych przez nią zdarzeń, suma gwarancyjna (to, ile maksymalnie jest w stanie zwrócić firma za jeden przedmiot), ale też roczne dochody firmy transportowej (świadczą o częstotliwości przewożenia przez nią towarów), liczba ubezpieczanych pojazdów (im ich więcej, tym większa składka) oraz specjalne rozszerzenia. Firmy zazwyczaj oferują podstawowe pakiety ubezpieczeń i opcjonalne dodatki do nich, na przykład pokrywające przewóz pieniędzy, dzieł sztuki czy żywych zwierząt.

Bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które jest polecane przy dokonywaniu wyboru firmy ubezpieczeniowej jest sięgnięcie po usługi multiagencji, która jest w stanie porównać oferty co najmniej kilku towarzystw. Taką agencją jest Fullpolisa.pl, skupiająca się wyłącznie na najlepszych ubezpieczycielach na rynku. Dzięki niej można szybko zabezpieczyć własną firmę przed stratami - na korzystnych dla siebie warunkach.

Podsumowanie

Ubezpieczenie OCP https://www.santmat.pl/jak-dziala-ubezpieczenie-ocp/, choć jest czymś nieobligatoryjnym, w bardzo wielu sytuacjach jest w stanie uratować przedsiębiorcę przed większymi lub mniejszymi stratami. Sięgnięcie po nie jest zatem bardzo rozsądne - pod warunkiem, że skorzysta się z porządnego, solidnego i uczciwego ubezpieczyciela. W wybraniu takowego jest w stanie pomóc Fullpolisa.pl, która obliczy wartość składki i podpowie, z którego ubezpieczyciela najbardziej będzie się opłacało wykupić ubezpieczenie. Da tym samym pełen wgląd na możliwości, które w tej kwestii się posiada.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.