Wiadomości z Mysłowic

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania? Choć mało popularne, to niezwykle praktyczne

  • Dodano: 2022-02-23 11:30, aktualizacja: 2023-07-04 08:50

Wynajmowanie mieszkań stało się sposobem na osiąganie regularnych dochodów, co jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla inwestorów, a także osób, które odziedziczyły nieruchomość. Wynajmując ją, musimy dopełnić kilku formalności, jak na przykład podpisanie umowy czy opłacanie podatku dochodowego. Warto równie ubezpieczyć mieszkanie na wynajem - choć to rozwiązanie nie jest bardzo popularne, to jednak może przynieść nam wiele korzyści.

Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Polisę dotyczą mieszkań na wynajem ma w swojej ofercie wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej zapewniają one ochronę w przypadku:

  • zalania,
  • pożaru,
  • włamania i kradzieży,
  • dewastacji i wandalizmu.

Im szerszy zakres ochrony, tym wyższą składkę będziemy musieli zapłacić, lecz jednocześnie zapewniamy sobie maksymalne zabezpieczenie na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych. Ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie może jego właściciel. Najemca, jako że nie posiada prawa do lokalu, nie może wykupić pełnego ubezpieczenia we własnym zakresie. Możliwe jest jednak wybranie innego pakietu, na przykład assistance, który zapewnia nieco inny zakres ochrony. Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego (czytaj na www.ubezpieczeniaonline.pl) leży więc w gestii właściciela, to samo dotyczy opłacenia składki ubezpieczeniowej - choć może być ona scedowana na najemcę, to za jej uiszczenie odpowiedzialny jest ubezpieczony.

Od czego nie chroni polisa ubezpieczeniowa?

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem, tak jak i każdego typu polisa, chroni przed skutkami zdarzeń losowych. Warto mieć na uwadze, że na ich wystąpienie zwyczajnie nie mamy wpływu - są one dziełem przypadku bądź osób trzecich. Polisa ubezpieczeniowa nie będzie więc chroniła właściciela przed skutkami na przykład:

  • kradzieży, jeśli drzwi nie zostały przez najemcę zamknięte,
  • zniszczenia mienia, jakiego dopuścił się najemca,
  • innych zdarzeń, na które miał wpływ bezpośrednio bądź w sposób pośredni najemca lokalu.

Pamiętajmy, że sama umowa najmu mieszkania przewiduje, że lokator będzie ponosił odpowiedzialność za szkody, jakie wyrządzi. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów remontu, jeśli mieszkanie zostało zdewastowane przez najemcę bądź gdy w skutek jego błędu doszło do zalania. Więcej na temat samej konstrukcji ubezpieczenia mieszkania można przeczytać na stronie internetowej https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html.

Czy warto ubezpieczać mieszkanie na wynajem?

Pozostaje więc pytanie, czy warto ubezpieczać mieszkanie na wynajem? Oczywiście, gdyż polisa chroni właściciela przed skutkami wystąpienia zdarzeń losowych, które mogą mieć wpływ na stan techniczny nieruchomości bądź to, czy w ogóle nadaje się ona do użytku. Zazwyczaj mieszkania na wynajem stanowią swego rodzaju inwestycję, która ma przynosić dodatkowy dochód właścicielowi. Dlatego też warto odpowiednio zabezpieczyć posiadane mienie, w szczególności od zdarzeń, na które nie mamy żadnego wpływu. Jak się okazuje, najtańsze ubezpieczenie mieszkania może kosztować zaledwie 200 zł, a już zapewnia nam swego rodzaju ochronę. 


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.