Do Mysłowickiego Ośrodka Kultury trafi z Narodowego Centrum Kultury aż 150 tys. złotych, pozyskanych na projekt przeobrażenia filii w Brzezince w "Kultowy Kinoteatr Znicz”.
MOK z największym dofinansowaniem w województwie
Śmiało można nazwać to jednym z większych sukcesów infrastrukturalnych w dotychczasowej działalności instytucji. Na ponad 500 złożonych wniosków zaledwie 62 zyskało aprobatę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wśród nich ten złożony przez Mysłowicki Ośrodek Kultury. Co więcej, nasza placówka otrzymała największe dofinansowanie w województwie, wyprzedzając inne znane i aktywne placówki.
Jeszcze 1,5 roku temu z uwagi na zły stan infrastruktury mówiło się o zamknięciu placówki. Dzięki zaplanowanym na rok 2019 działaniom Kultowy Kinoteatr Znicz stanie się miejscem wyjątkowym, a nawet wiodącym i unikatowym. Będzie perłą na mapie regionu, z szeroką i innowacyjną ofertą dla mieszkańców.
Jesienią 2018 roku, po przeprowadzonej termomodernizacji i częściowym remoncie wnętrza, miało miejsce uroczyste otwarcie filii Mysłowickiego Ośrodek Kultury, mieszczącej się w byłym kinie Znicz. Dzięki dofinansowaniu ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych budynek dostał tzw. drugie życie. Teraz nadszedł czas na kolejne działania. Wniosek złożony przez dyrektora MOK zyskał uznanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu w 2019 roku przeobrażone i wyremontowane zostaną wnętrza Znicza.
Dawne "Kino Znicz" jest jedyną placówką prowadzącą działalność kulturalną dla mieszkańców południowej części Mysłowic. Ogromny potencjał tego miejsca daje możliwość utworzenia „kultowego kinoteatru” i włączenia go w szlak technicznych zabytków kultury, z uwagi na doskonale zachowaną salę widowiskową i aparaturę kinową charakterystyczną dla kin lat 60-tych. – argumentuje inwestowanie w to miejsce Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Ostatnie badania wskazują tę placówkę jako ważny punkt życia kulturalnego mieszkańców miasta oraz sygnalizują konieczność poszerzenia kulturalnej oferty instytucji. Realizacja projektu jest unikalną szansą na podniesienie jakości kulturotwórczych działań MOK, wprowadzenie nowatorskich metod animacji i edukacji artystycznej oraz zwiększenie dostępności do kultury, zwłaszcza w grupach osób społecznie wykluczonych. Utworzenie w obecnej operatorce mini-muzeum kina im. Jana Ziemby, remont sali widowiskowej oraz zakup sprzętu podniesie standard naszej działalności, jednocześnie zwiększy atrakcyjność naszej oferty kulturowej. To będzie takie postawienie kropki nad Zniczem, który stanie się jedynym takim miejscem w regionie.
Co obejmują najbliższe prace?
Zakres planowanych prac obejmuje remont sali widowiskowej, kino-operatorki i przylegających pomieszczeń (cyklinowanie podłogi sceny, wymiana posadzki na widowni, malowanie boazerii ogniotrwałą farbą, wymiana rur w toalecie przy garderobach, kafelkowanie, wymiana sanitariatów, baterii), przeprowadzenie modernizacji instalacji elektrycznej sali widowiskowej i kino-operatorki wg nowego projektu, modernizacja okna sceny (zakup kurtyny i montaż fartuchów scenicznych).
Planowany jest także zakup nowego sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego wraz z wyposażeniem stanowiska oświetleniowca i akustyka. Do kabiny kinooperatora natomiast zakupione zostaną gabloty oraz regały potrzebne do ekspozycji sprzętu filmowego, w celu zaaranżowania tam mini-muzeum kina im. Jana Ziemby, gdzie będzie można wejść, zobaczyć, dotknąć i włączyć zabytkowy sprzęt – z pewnością nie lada gratka dla fanów filmów i kina.
Ile wyniesie całkowity koszt projektu?
Powstanie Kultowego Kinoteatru Znicz to koszt ponad 181 tys. zł, z czego 150 tys. jest kwotą pozyskaną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.