Wiadomości z Mysłowic

W jaki sposób układa się podłogę podniesioną?

  • Dodano: 2022-08-29 09:00

Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnych budynkach biurowych jest podłoga podniesiona. Taka konstrukcja umożliwia dowolne rozmieszczenie infrastruktury elektrycznej, nagłośnienia oraz wentylacji bez konieczności wykonywania kosztowych remontów budowlanych. Podłogi dostosować można w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Czym jest podłoga podniesiona

Termin ten odnosi się do podłogi, która usytuowana jest na podporach, a nie bezpośrednio na konstrukcji stropowej. Powstała w ten sposób przestrzeń pozwala w łatwy sposób przeprowadzać remonty i aranżować przestrzeń według potrzeby. Dodatkowo, dzięki możliwościom konstrukcyjnym podłogi, można w dowolny sposób kształtować jej pochylenie oraz wysokość. 

Gdzie stosuje się podłogę podniesioną?

Podłoga podniesiona wykorzystywana jest przy budowie obiektów biurowych, audytoriów, restauracji czy hoteli. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie trzeba ukryć instalację elektryczną, przewody, instalacje grzewczy, wentylacyjne lub przeciwpożarowe. Podłoga podniesiona sprawdza się również w laboratoriach takich jak clean room. Jest to wygodny sposób na poziomowanie wysokości bez konieczności budowania podestów.

Z jakich elementów zbudowana jest podłoga podniesiona?

Konstrukcja takiego typu jest złożona i składa się z kilku elementów. Zbudowana jest z trzech głównych części: słupków, poprzeczek wzmacniających oraz płyt pokryciowych. Pierwszym modułem wchodzącym w strukturę podłogi odniesionej, jest stopka mocująca. Przytwierdza ona kolejne elementy do podłoża. Na niej montuje się słupki w rozstawie 60 × 60 centymetrów. Bezpośrednio na nich montuje się płyty pokryciowe. W celu wzmocnienia konstrukcji stosować można również poprzeczki wzmacniające.

Podłogi podniesione mogą mieć również konstrukcję posadzki pochylonej oraz dwupoziomowej. W przypadku pierwszej stosuje się słupki o ruchomej głowicy i rozstawie w zależności od przewidzianego obciążenia. 

Różnorodne pokrycia podłogi poniesionej

Podłoga podniesiona może mieć różne pokrycia. Do najważniejszych można zaliczyć monolityczne- płytowe, wylewane i kasetonowe. Pierwszy rodzaj pokrycia- monolityczne- płytowe, składa się z płyt gipsowo- włóknowych. Charakteryzują się różną grubością. Drugą odmianą są pokrycia wylewane. One również zbudowane są z płyt gipsowo- włóknowych, na których układa się izolację akustyczną, izolację z folii polietylenowej oraz jastrychu anhydrytowego. Ostatnim typem są pokrycia kasetowe. Zbudowane są również z płyt gipsowo- włóknowych z gotową powierzchnią wykończeniową w postaci dywanu, wykładziny itp.

Jak przebiega instalacja podłogi podniesionej?

Montaż podłogi podniesionej należy zacząć po przygotowaniu wszystkich instalacji, które mają znajdować się poniżej konstrukcji. Przy pomocy lasera, rysuje się siatkę z rozmieszczeniem podpór i dodatkowych wzmocnień. Następnie należy zamontować podpory i poprzeczki oraz, w zależności od pokrycia, odpowiednią odmianę podłóg. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.