Mysłowice - portal miejski m-ce.pl

Wiadomości z Mysłowic

Warsztaty z Agnieszką Stryczek

  • Dodano: 2017-11-20 17:15

„Lot na perskim dywanie – Iran dla dzieci” takie hasło przewodnie towarzyszyło spotkaniu, jakie w filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej prowadziła dla uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Mysłowicach Agnieszka Stryczek – z wykształcenia kulturoznawca, z zamiłowania podróżnik, wiceprezes Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego „Garuda”,

perpetuum mobile spotkań podróżniczych w Bibliotece Śląskiej i współtwórca Festiwalu Slajdów Podróżniczych w Katowicach. Globtroterka okazała się kopalnią informacji i ciekawostek na temat Iranu – kraju, skąd wywodzą się perskie dywany, ropa naftowa i „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. W formie pokazu multimedialnego zaprezentowała dzieciom ciekawostki kulturowe, obyczajowe, obowiązujące normy społeczne i religijne, jakimi rządzi się ten dalekowschodni kraj. Uczestnicy spotkania podziwiali i mogli przymierzyć irańskie ubrania od ortodoksyjnych - zakrywających całą sylwetkę czarnych kobiecych płaszczy – czadorów - poprzez hidżaby i kolorowe chusty, jakie noszą irańskie kobiety, po tradycyjne białe tuniki – galabije – noszone przez mężczyzn. Dzieci zobaczyły jak wygląda wnętrze irańskiego domu, jakie zasady panują w miejscu kultu muzułmańskiego czyli w meczecie, jak wygląda irańska ulica, sklep czy restauracja.

Podczas warsztatów uczniowie pili herbatę z zachowaniem zasady trzymania kostki cukru w ustach, układali puzzle z podziałem administracyjnym Iranu oraz - jak mieszkańcy dawnej Persji - skakali przez symboliczny ogień za pomyślność swoich planów i na dobrą wróżbę. Warsztaty zakończyło grupowe zdjęcie wszystkich uczestników, poczęstunek złożony z orzechów i bakalii, które królują na irańskich stołach oraz mały podarunek dla każdego z uczniów w postaci mozaikowej kolorowanki - dywaniku.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.