Wiadomości z Mysłowic

Wizyta ze smakiem historii

  • Dodano: 2018-06-20 07:45, aktualizacja: 2018-06-19 23:08

Dr med. John Leppman z USA jest potomkiem dr med. Jacoba Lustiga, XIX-wiecznego lekarza, historyka i samorządowca Mysłowic.

W poniedziałek 18 czerwca odwiedził on nasze miasto i odbył podróż sentymentalną szlakiem swojego przodka. Wizyta została zorganizowana z inicjatywy Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. J. Lustiga oraz Muzeum Miasta Mysłowice.

Postać dr Jacoba Lustiga nie bez przyczyny jest znana mysłowiczanom. Jak podają w biografii Lustiga członkowie MTHL, jego główną zasługą było przywrócenie Mysłowicom w 1858 r. ograniczonej ordynacji miejskiej, a w 1862 r. – pełnych praw miejskich. W tym też roku został wybrany przewodniczącym Rady Miasta Mysłowice I kadencji (1862-1864).

Poszukujący informacji o swoim przodku dr John Leppman spędził w naszym mieście dzień pełen wrażeń. W poniedziałkowy ranek spotkał się z prezydentem Mysłowic, Edwardem Lasokiem, wpisał się do pamiątkowej księgi, a wszystko w miejscu, gdzie J. Lustig zasiadał podczas ówczesnych obrad Rady Miasta. Miał Także okazję zwiedzić miejski ratusz.

Bogata historia naszego miasta obfituje także w wybitne postacie, jaką był Jacob Lustig, mający swój ogromny wkład w rozwój samorządności Mysłowic. Wizyta pana Leppmana była wyjątkową podróżą historyczną, w którą mogliśmy się wspólnie wybrać. – mówi prezydent Edward Lasok. – Jestem pod wrażeniem zaangażowania inicjatorów tego wydarzenia oraz ich dbałości o historię naszego miasta.

Wśród miejsc odwiedzonych przez Johna Leppmana znalazły się: grób Jacoba Lustiga na cmentarzu żydowskim przy ul. Stawowej, stara synagoga przy pl. Mieroszewskich, dom przy ul. Grunwaldzkiej, w którym mieszkał historyk, budynek, w którym mieścił się prowadzony przez niego szpital czy dawna ul. Lustiga (obecna Lompy).

Poznał także historię postindustrialnej perły Mysłowic, jaką jest Szyb Bończyk, którego właściciel oprowadził gościa po odrestaurowanych budynkach. Następnie spotkał się z mieszkańcami, m.in. z prof. Alfredem Sulikiem, który wręczył mu egzemplarz swojej książki „Dzieje Mysłowic”. Na zakończenie tego atrakcyjnego dnia John Leppman otrzymał dyplom honorowego członka Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.


Źródło: UM Mysłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również