Wiadomości z Mysłowic

Wspieraj lokalnie. Sprawdź listę organizacji, którym możesz przekazać 1,5%!

 • Dodano: 2023-02-24 08:00, aktualizacja: 2023-02-24 08:13

To już szósta edycja największego w Polsce projektu wspierającego lokalne organizacje pozarządowe oraz samorządowe kampanie na rzecz rozliczania PIT w faktycznym miejscu zamieszkania.

Współpraca między jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi, a w szczególności organizacjami pożytku publicznego (OPP) jest podstawą dobrego funkcjonowania lokalnej społeczności. Projekt „Wspieraj lokalnie” łączy kampanię przekazywania 1,5% dla lokalnych organizacji z kampanią rozliczania PIT na terenie zamieszkiwanej przez podatnika jednostki samorządowej.

Dzięki przystąpieniu do udziału w projekcie Urząd Miasta Mysłowice otrzymał możliwość efektywnej realizacji obowiązku wspierania organizacji pozarządowych.

W ramach projektu stworzono dla Mysłowic aplikację do rozliczania PIT. Do aplikacji automatycznie dodawane są wszystkie organizacje pożytku publicznego (OPP), które są zarejestrowane w Mysłowicach, i które znajdują się na liście Narodowego Instytutu Wolności (NIW), czyli na liście wszystkich OPP, które mogą przyjmować 1,5% podatku w danym roku kalendarzowym.

Lista OPP, na które można przeznaczyć 1,5% podatku w oparciu o dane z Narodowego Instytutu Wolności:

 1. Fundacja 2x kochaj.
 2. Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „SKARBEK”.
 3. Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych – Mysłowice.
 4. Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Mysłowicach.
 5. Stowarzyszenie Amazonek „Tęcza” w Mysłowicach.
 6. Ludowy Klub Sportowy Unia Kosztowy.
 7. Mysłowicka Fundacja Po Pierwsze Człowiek.
 8. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Nasze Mysłowice”.
 9. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość” w Mysłowicach.
 10. Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej.
 11. Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze Dzieci” Przy Zespole Szkół Specjalnych Imienia Janusza Korczaka w Mysłowicach.

Lista (OPP)

W pewnych okolicznościach zdarza się jednak, że organizacja OPP zbiera wpłaty na rzecz innych organizacji, które statusu OPP nie mają. Jest to powszechnie stosowany mechanizm na potrzeby kampanii 1,5% wśród organizacji pozarządowych w Polsce. Jest on również zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami.

W praktyce mechanizm ten sprowadza się, dla podatnika chcącego przekazać 1,5% organizacji, która statusu OPP nie ma (a nawiązała współpracę z organizacją status ten mającą), do specyficznego skorzystania z pola „cel szczegółowy 1,5%” w deklaracji podatkowej.

Istnieje zatem możliwość dodania do ww. listy organizacji nie posiadającej statutu OPP, której można przekazać swój 1,5 % podatku poprzez wskazanie celu szczegółowego. Aby dana organizacja mogła zostać dopisana do niniejszej listy prosimy o kontakt mailowy z Kancelarią Prezydenta Miasta (e-mail: kancelaria@myslowice.pl) poprzez wskazanie numeru KRS organizacji użyczającej (OPP) oraz celem szczegółowym. Np. w przypadku OSP celem szczegółowym jest pełna nazwa i pełen adres danej OSP i nr KRS 0000116212 (nr Związku).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również