Wiadomości z Mysłowic

Wycieczka do geosfery

  • Dodano: 2015-10-21 12:45
9 października dwie klasy naszego Gimnazjum: 3d matematyczna i 3e turystyczno-ekologiczna  wyruszyły na wycieczkę. Tym razem naszym celem stał się Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej w Jaworznie, czyli Geosfera. Jest  to centrum edukacji geologiczno-ekologicznej, które powstało na terenie byłego kamieniołomu Sadowa Góra. 
 
 
To wyjątkowy i unikatowy w skali kraju park tematyczny. Jest on miejscem idealnym do wypoczynku, rozrywki, rekreacji i wycieczek szkolnych. W ośrodku czekał  na nas przygotowany z dużym  humorem wykład na temat niedźwiedzia jaskiniowego, uwieńczony muzyką zespołu Pantera. Wykładowcą, który wprowadzał nas w czasy prehistoryczne był paleontolog Paweł Woźniak, pracownik Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału Górnośląskiego im. Stanisława Doktorowicza-Hrebnickiego w Sosnowcu. Po wykładzie przyszedł czas  na zwiedzanie i poznanie największych atrakcji jaworznickiego obiektu. 
 
 
W parku wytyczono wiele interesujących ścieżek z tablicami edukacyjnymi, przygotowano salę dydaktyczno-wystawienniczą, zagospodarowano staw, sporządzono zegar pór roku, stworzono stację meteorologiczną, urządzono punkty widokowe i tematyczny plac zabaw, który okazał się idealnym miejscem rozrywki dla gimnazjalistów. Znaleźliśmy tam liczne kolekcje roślin, w skład których weszło m.in. wrzosowisko i jeden z  największych ogrodów sensorycznych w Europie.
 
 
Zobaczyliśmy rośliny zapachowe i takie reagujące  na dotyk.  Ogółem posadzono tam ponad czterdzieści tysięcy różnych, w tym egzotycznych roślin. Ogromną atrakcją  były dla nas rekonstrukcje najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych, np. notozaurów, czyli  przodków dinozaurów. Należące do nich szczątki odnaleziono na tych obszarach kilka lat temu. Ozdobę parku stanowiły też wykonane z brązu rzeźby pradawnych mieszkańców naszej planety. W Geosferze przygotowano  ponadto pawilon riplemarków i precyzyjną rekonstrukcję środowiska dna triasowego morza. Dzięki modelom  mogliśmy  zobaczyć, jak dawny kamieniołom wyglądał miliony lat temu, gdy był dnem tropikalnego morza. Wycieczka zakończona została biesiadą z pieczonymi  nad ogniskiem kiełbaskami.
 
 
To był kolejny udany wyjazd, podczas którego pogłębiliśmy wiedzę  na temat przeszłości naszej planety. Teraz czekamy na następny.
 

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.