Wiadomości z Mysłowic

Wzrost liczby pożarów traw – walka z podpalaczami i zagrożeniem dla środowiska

  • Dodano: 2025-03-06 13:15

Wraz z cieplejszymi dniami, w Mysłowicach zaczynają pojawiać się nowe zagrożenia związane z pożarami. Podpalacze uaktywniają się coraz częściej, wzniecając pożary na łąkach i nieużytkach rolnych. Od początku roku do dzisiejszego dnia, w Mysłowicach odnotowano już 8 interwencji związanych z pożarami traw, angażując 10 samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz 50 strażaków. Pożary te spaliły już około 0,5 hektara łąk i nieużytków. To czas, kiedy strażacy, zamiast zajmować się innymi, pilnymi sprawami, muszą walczyć z zagrożeniami, które mogą wymknąć się spod kontroli.

Kampania „Stop Pożarom Traw” – podnoszenie świadomości społeczeństwa

W odpowiedzi na wzrastającą liczbę takich pożarów, 5 marca w rezerwacie przyrody „Wietrznia” odbyła się konferencja prasowa inaugurująca ogólnopolską kampanię „Stop Pożarom Traw”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat niebezpieczeństw wynikających z wypalania traw oraz konieczności ochrony środowiska. Przełom zimy i wiosny to czas, w którym dochodzi do największego wzrostu liczby pożarów spowodowanych wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

Pożary traw mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Nie tylko zagrażają lasom, ale również wprowadzają duże zadymienie, które stanowi zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w pobliżu ognia. Zadymienie zmniejsza widoczność na drogach, co może prowadzić do tragicznych wypadków. Co gorsza, pożary często rozprzestrzeniają się na tereny leśne, niszcząc wartościowe drzewostany, które odbudowują się przez dziesiątki lat. Dodatkowo, niekontrolowane płonące śmieci uwalniają trujące substancje, przyczyniając się do smogu i pogarszając jakość powietrza.

Wypalanie traw – nielegalne i karalne

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również nielegalne. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody oraz ustawą o lasach, wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków i innych terenów jest zabronione i karane. Osoby, które dokonują tego typu wykroczeń, mogą ponieść surowe sankcje, w tym grzywny oraz karę pozbawienia wolności w przypadku, gdy pożar stanowi zagrożenie dla zdrowia lub mienia wielu osób.

Kampania „Stop Pożarom Traw” ma na celu zmniejszenie liczby takich pożarów poprzez edukację i uświadamianie społeczeństwa o konsekwencjach wypalania traw. Wspólnie możemy zapobiec tragediom – pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: Stop Pożarom Traw.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również