Wiadomości z Mysłowic

7 wskazówek - gdzie i jak szukać pracy?

  • Dodano: 2021-01-18 09:30, aktualizacja: 2021-01-21 15:25

Chcesz znaleźć swoją pracę marzeń, jednak nie jesteś pewien jak się do tego zabrać? Od kilku miesięcy przeglądasz ogłoszenia, wysyłasz CV, a mimo wszystko nadal poszukiwania kończą się fiaskiem? Być może robisz coś nie tak! Poniżej prezentujemy garść przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się gdzie i jak szukać pracy, by znaleźć dokładnie to, czego się oczekuje. Zapraszamy do lektury!

Znajdź odpowiednie stanowisko

Jednym z podstawowych sposobów na efektywne szukanie pracy jest odpowiedni wybór nazw oraz słów-kluczy, które mogą odnosić się do danego stanowiska. Nie ograniczaj się jedynie do konkretnej nazwy zawodu, który wykonywałeś lub wykonujesz, a pozwól sobie na odrobinę kreatywności. Dobrze jest wybierać słowa pokrewne, niejednokrotnie nawet luźno związane z Twoją dziedziną. Często w ogłoszeniach o pracę wykorzystywane są słowa anglojęzyczne, więc weź to pod uwagę. W ten sposób rozszerzasz swoją bazę, wysyłasz więcej aplikacji, a co za tym idzie – jesteś coraz bliższy swojego celu, czyli zdobycia pracy.

Korzystaj z najlepszych giełd pracy

Obecnie na rynku znajduje się wiele portali z ogłoszeniami o pracę, jednak nie warto ograniczać się tylko do nich! Spróbuj dotrzeć do specjalistycznych giełd pracy, czy serwisów, gdzie oferowane jest zatrudnienie dla konkretnych branż, czy grup osób. Jesteś osobą niepełnosprawną, poszukującą swojej pierwszej pracy? A może młodą mamą, która chce znaleźć jakieś dorywcze zajęcie? A może jesteś wysoko wykwalifikowanym specjalistą IT? W internecie znajduje się sporo portali, które w swojej bazie mają oferty specjalnie dedykowane właśnie dla Ciebie. Znajdź je!

Wytypuj firmy

To jedna z tych wskazówek, która pozwoli Ci dokładnie określić czego szukasz. Możesz też zrobić mniej lub bardziej zaawansowane badanie rynku, czy przeanalizować obecne trendy w branży, która Cię interesuje. Następnie wytypuj swoją firmę marzeń, skrupulatnie zapoznaj się z jej stroną internetową, historią, działalnością i zastanów się, jak Ty mógłbyś przyczynić się do jej rozwoju i czy mógłbyś się w niej odnaleźć. Często też firmy na swoich stronach internetowych, czy w social mediach zamieszczają bezpośrednie ogłoszenia o pracę, które nie są publikowane w żadnym innym miejscu, co może dać Ci sporą przewagę.

Czytaj umiejętnie ogłoszenia o pracę

Ogłoszenia o pracę mogą mieć różną formę – mniej lub bardziej rozbudowaną. Ważne jest, by bardzo uważnie poznać ich treść i zwrócić uwagę na kluczowe kwestie m.in. datę, zakres stanowiska, czy wymagania. Sprawdź jak czytać ogłoszenie o pracę, by nie tracić energii i czasu na te, które są dla Ciebie nieodpowiednie lub po prostu nieaktualne. Umiejętność prawidłowego czytania ogłoszeń pozwala także uniknąć aplikowania do nierzetelnych firm.

Wypróbuj alternatywnych sposobów poszukiwania pracy

Spróbuj wyjść poza utarty schemat, czyli poszukiwania pracy tylko w internecie. Wybierz się na Targi Pracy, czy Dni Kariery i poznaj osobiście przedstawicieli danych firm i zawodów. Nie bój się także korzystać z usług doradcy personalnego, czy Akademickiego Biura Karier. Nieco przestarzałe wydają się tablice ogłoszeniowe, jednak pamiętaj, że nadal korzysta z nich spora część osób, zwłaszcza tych, szukających pracowników dorywczych np. do prac typu niania, czy opiekunka.

Nie bój się wyjść z własną inicjatywą

Wytypowałeś swoje firmy marzeń, jednak na ich stronach internetowych nie ma żadnych ogłoszeń na interesujące Cię stanowisko? Nie bój się wyjść z inicjatywą i złożyć podanie bezpośrednie. Wyślij wiadomość, w której przedstawisz swoją kandydaturę oraz w kilku punktach wyjaśnisz, dlaczego to właśnie Tobie powinno się dać szansę. Pamiętaj – do odważnych świat należy.

Nie daj się rutynie

Na koniec mamy dla Ciebie ostatnią wskazówkę – koniec z rutyną! By zapewnić sobie sukces codziennie musisz robić co innego. Przeglądanie przez cały czas tych samych portali z tymi samymi słowami kluczowymi to zbyt mało, by Twoje szukanie pracy zakończyło się sukcesem. Otrzymałeś tyle wskazówek, że każdego dnia możesz wdrażać w życie kolejną z nich i w końcu uzyskać pożądany efekt, czyli pracę marzeń. Powodzenia!
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.