Wiadomości z Mysłowic

Budowa magazynu: lokalizacja, pracownicy, ekologiczność

  • Dodano: 2018-01-22 13:45

Projekty hal magazynowych wymagają w zakresie swojej realizacji wykorzystania sporych zasobów ludzkich i technicznych. Magazynu o dużych gabarytach nie wybuduje na przykład niewielka rodzinna firma, która najczęściej po prostu ma zbyt mało pracowników, nie wspominając już o odpowiednim sprzęcie. Jednak to nie warunki kadrowe i sprzętowe sprawiają, że do budowy hal magazynowych zatrudnia się firmy specjalizujące się w tego typu projektach. Największą rolę odgrywa tu ich doświadczenie.

Rola wykonawcy

Z pozoru budowa hali magazynowej to żadne wyzwanie: wystarczy postępować zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem, zamówić odpowiednie materiały i przeznaczyć odpowiednie zaplecze techniczne. W rzeczywistości wykonawca robót, który zna się na swoim fachu, może jeszcze na etapie budowy podpowiedzieć inwestorowi atrakcyjne, korzystne finansowo, bezpieczne dla środowiska i przede wszystkim efektywne rozwiązania. Takie, które sprawią, że magazyn będzie funkcjonował o wiele lepiej niż pierwotnie zakładano. Najczęściej taką podpowiedzią są wskazówki dotyczące elementów, o których architekci zwykle zapominają podczas tworzenia placów i projektów magazynów.

Zapominane elementy

Należą do nich między innymi aspekty związane z ekologicznością budowy, zastosowanych materiałów i surowców, zabezpieczeń przed zwierzętami oraz wykorzystanie np. odnawialnych źródeł energii (niewielkie wiatraki zaopatrujące magazyn w prąd). Innym elementem jest sama lokalizacja hali: nie chodzi stricte o miejsce jej budowy, ale np. o ustawienie osiowe (okna na wschód i południe, aby dostarczały jak najwięcej światła) oraz np. podłoże. Nierzadko trzeba bowiem nawieźć lub wywieźć ziemię z miejsca, w którym ma stanąć magazyn i gdzie trzeba wykopać i zalać stabilne fundamenty. Bardzo ważną kwestią jest również... dostęp do pracowników, którzy będą obsługiwali magazyn. To rzecz często zapominana na etapie planowania, którą na szczęście można łatwo naprawić. Jeśli magazyn znajduje się w miejscu, gdzie trudno o pracownika, warto zastanowić się nad częściową automatyzacją hali: instalację komputerowych systemów zarządzania oraz zakup sprzętu, który w dużej mierze jest w stanie zastąpić człowieka.

Depenbrock

Inne etapy budowy

Oprócz powyższych trzech aspektów kierownik i wykonawca budowy magazynu powinien również ustalić z inwestorem kilka innych kwestii dotyczących realizacji projektu. Są to między innymi:
- budowa dojazdu do głównej drogi lub autostrady
- budowa parkingów dla pracowników oraz miejsca biurowego i socjalnego
- wybór sposobu ocieplenia magazynu
- zaplanowanie odpowiednich zabezpieczeń dla towarów szczególnie wrażliwych i wymagających specjalnych warunków przechowywania
- montaż barier dźwiękochłonnych oraz zasłaniających plac magazynowy
- montaż ogrodzenia i bram wjazdowych
- instalacja suwnic oraz ram wyładowczych i załadowczych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.