Chwasty są poważnym problemem w uprawie wielu roślin. Rosną szybko, łatwo się roznoszą, często wykształcają odporność na popularne środki chwastobójcze. W jaki sposób skutecznie walczyć z chwastami dwuliściennymi?
Niebezpieczne chwasty
Różne gatunki chwastów są zagrożeniem dla upraw rolniczych już od wieków. Tym terminem określa się niepożądane rośliny, które stanowią konkurencję dla uprawianych roślin, co może przekładać się na ich niższe plonowanie.
Chwasty zabierają wodę, światło oraz ważne składniki mineralne. Mogą być również siedliskiem organizmów chorobotwórczych oraz insektów. Stanowią one szczególne niebezpieczeństwo dla zbóż – pszenica, żyto, jęczmień, kukurydza to tylko niektóre z nich. Wobec tego w rolnictwie kluczowe są skuteczne działania chwastobójcze.
Chwasty dwuliścienne zagrażające uprawom
Wśród chwastów, które zagrażają uprawom rolniczym, znajdują się chwasty dwuliścienne. To szeroka grupa roślin, do których zaliczają się między innymi:
- chaber bławatek,
- maruna bezwonna,
- ostrożeń polny,
- tasznik pospolity,
- niezapominajka polna,
- poziewnik szorstki,
- gwiazdnica pospolita,
- jasnota purpurowa,
- dymnica pospolita,
- kąkol polny,
- samosiewy rzepaku,
- przytulia czepna,
- mak polny,
- szarłat szorstki,
- komosy.
Zwalczanie chwastów dwuliściennych
Chwasty dwuliścienne mogą zmniejszyć plonowanie, dlatego tak ważne jest zapobieganie ich rozwojowi, a także skuteczna likwidacja, od razu gdy zaczynają wzrost. W tym celu stosowane są herbicydy w zbożach, czyli specjalne środki chwastobójcze.
Firmy dostarczające środki chwastobójcze, takie jak Syngenta, oferują swoim klientom dostęp do szerokiej gamy środków ochrony roślin pozwalających na wykonanie oprysków.
Do wyboru są środki o szerokim spektrum działania, które niszczą zarówno chwasty dwuliścienne, jak i jednoliścienne. Można również dobrać środki o węższym działaniu, które koncentrują się na gatunkach chwastów najtrudniejszych w wyplenieniu.
W walce z chwastami kluczowe jest dopasowanie właściwego środka ochronnego i zastosowanie go w odpowiednim momencie. Tylko wtedy chwasty dwuliścienne nie będą stanowiły już zagrożenia dla uprawy.