Wiadomości z Mysłowic

Co powinieneś wiedzieć o dziedziczeniu majątku i długu

  • Dodano: 2018-07-27 11:30, aktualizacja: 2018-08-06 11:07

Zagadnienie dziedziczenia majątku i długu jest jedną z ważnych kwestii rodzinnych, o której często za dużo za swojego życia nie myślimy. O ile w rodzinach o tradycyjnej strukturze testament nie jest potrzebny, a dziedziczenie wynika z porządku prawnego, o tyle w sytuacjach bardziej skomplikowanych (na przykład w rodzinach patchworkowych czy w przypadku osób samotnych) kwestia przekazania majątku może wymagać uregulowania jej testamentem.

W jaki sposób powinien być sporządzony testament?
Testament najlepiej jest sporządzić u notariusza. Wówczas mamy pewność, że spełniliśmy wszystkie wymogi w kwestiach formalnych. Jeżeli jednak decydujemy się sporządzić testament, będąc w domu czy w szpitalu, do tego celu potrzebujemy czystą kartkę i długopis. Na kartce powinna znaleźć się data, tytuł „Testament” oraz jego treść, w której wypisujemy, komu chcemy darować nasz majątek. Bardzo istotny jest podpis – pamiętajmy, że testament zachowuje ważność wyłącznie wtedy, gdy jest sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę.

Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego?
Jeżeli spadkobierca pozostaje w związku małżeńskim i ma dzieci, kolejność dziedziczenia ustawowego jest następująca: prawo do spadku w pierwszej kolejności ma małżonek i dzieci w częściach równych. Warto tu zaznaczyć, że udział spadkowy małżonka nie może wynosić mniej niż ¼ spadku. Jeżeli spadkobierca nie pozostawił po sobie dzieci, spadek po nim dziedziczą jego rodzice i małżonek. W sytuacji, gdy spadkobierca nie miał ani współmałżonka, ani dzieci, spadek po nim należy się jego rodzicom.

Prawo spadkowe a dziedziczenie długów
Prawo spadkowe dotyczy dziedziczenia nie tylko majątku, ale również długów spadkodawcy. W momencie, gdy dowiadujemy się o tym, że jesteśmy spadkobiercami, czyli zostaliśmy wskazani w testamencie bliskiej osoby, powinniśmy się zastanowić, czy w razie śmierci spadkodawcy zechcemy przyjąć spadek. Jeżeli podejrzewamy, że osoba nas obdarowująca tuż przed śmiercią ma poważne problemy finansowe i spore długi, powinniśmy rozważyć odrzucenie spadku. Możemy tego dokonać, składając wniosek o zrzeczenie się spadku. Musimy złożyć go do 6 miesięcy od chwili, w której dowiedzieliśmy się o naszym powołaniu do spadku. Jeżeli tego nie zrobimy, sąd uzna, że zgadzamy się na przyjęcie go z całym dobrodziejstwem inwentarza – zarówno majątku, jak i ewentualnych długów. Warto wiedzieć, że spadek nabywa się w momencie otwarcia testamentu.

https://pewny-prawnik.pl oferuje wsparcie w zakresie załatwiania spraw spadkowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.