Wiadomości z Mysłowic

Czy każdy samochód ciężarowy można oddać do skupu?

  • Dodano: 2024-08-12 11:30

Skup aut to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i legalnie pozbyć się swojego samochodu, nawet jeśli jest on uszkodzony i niesprawny. W ten sposób można sprzedać nie tylko samochód osobowy, ale także ciężarowy. Ale czy na pewno każdy samochód ciężarowy można oddać do skupu? W jakich sytuacjach złomowisko może odmówić przyjęcia pojazdu?

Jakie warunki musi spełniać złomowany samochód ciężarowy?

Niektórzy posiadacze samochodów ciężarowych prawdopodobnie zastanawiają się, czy ich pojazd kwalifikuje się do przyjęcia przez auto skup.

Złomowiska przyjmują samochody ciężarowe każdego typu – TIR-y, cysterny, autobusy, przyczepy itp., bez względu na markę, wiek i stan techniczny. Nawet pojazdy całkowicie niesprawne posiadają części, które mogą być wymontowane i wykorzystane ponownie jako używane auto części.

Ważne jest jednak to, aby pojazd miał cechy identyfikacyjne tj. numer VIN lub numer nadwozia. Jeśli nie uda się odczytać numeru, legalnie działająca stacja demontażu pojazdów ma prawo odmówić przyjęcia samochodu. Ponadto pojazd musi wciąż posiadać silnik, koła, skrzynię biegów i układ hamulcowy, a także nadwozie. Niektóre ze stacji dysponują dodatkowym cennikiem, uwzględniającym kary za brak konkretnych części.

Jakie dokumenty są niezbędne przy sprzedaży samochodu ciężarowego do skupu?

Aby oddać samochód ciężarowy do skupu, właściciel pojazdu zobowiązany jest do przygotowania wszystkich niezbędnych dokumentów. Musi on posiadać przy sobie dokument tożsamości, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeżeli została wydana) oraz umowę kupna-sprzedaży. Auto zdać do skupu może również pełnomocnik lub przedstawiciel firmy, wówczas musi okazać pisemne upoważnienie. Mile widziane są również dokumenty potwierdzające historię i pochodzenie pojazdu, np. książka serwisowa. W przypadku zaginięcia dowodu rejestracyjnego bądź karty pojazdu należy udać się do wydziału komunikacji i odebrać zaświadczenie o rejestracji pojazdu. Jeżeli osoba zdająca samochód ciężarowy nie mieć wymienionych dokumentów, stacja demontażu ma prawo odmówić przyjęcia pojazdu.

Jak wygląda procedura oddania samochodu ciężarowego na złom?

Jeżeli samochód jest w złym stanie i nie nadaje się już do użytku, złomowanie jest najlepszym sposobem na legalne pozbycie się pojazdu.

W Stacji Demontażu Pojazdów Adaxs w Strzegomiu formalności podczas oddawania samochodu ciężarowego na złom są ograniczone do niezbędnego minimum. Umowa jest prosta i przejrzysta, pozwala na przeprowadzenie całej transakcji w zaledwie kilka godzin. Procedurę można opisać w trzech krokach:

  • kontakt telefoniczny, e-mailowy lub osobisty w auto skupie;
  • otrzymanie i akceptacja wyceny samochodu;
  • przekazanie pojazdu, odbiór wypłaty i dokumentów niezbędnych do wyrejestrowania samochodu w urzędzie komunikacji oraz do złożenia wniosku o zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia.

W wyjątkowych sytuacjach procedura może przedłużyć się do kolejnego dnia roboczego. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.