Różnego rodzaju kursy i szkolenia cieszą się dużą popularnością. Szczególnym rodzajem kursów są te z zakresu ratowania życia – czy kurs pierwszej pomocy faktycznie przyda nam się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia?
Na czym polega kurs pierwszej pomocy?
Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza pomoc przedmedyczna (PPP) jest udzielana przed przybyciem ekipy ratowników na miejsce zdarzenia. Wiele osób może sądzić, że skoro można wezwać karetkę, to ciężar udzielenia pomocy spoczywa na profesjonalistach. Często faktycznie wystarczy wezwać pomoc i czekać na przybycie ambulansu, jednak każdy może znaleźć się kiedyś w sytuacji, w której o przeżyciu poszkodowanej osoby decydować mogą minuty. Silny krwotok czy ustanie krążenia to niektóre z nich. Wówczas znajomość najważniejszych zasad udzielania pierwszej pomocy jest nieoceniona.
Kurs pierwszej pomocy zawsze składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Najlepiej jest, gdy przeważa praktyka; nie zawsze jednak organizatorzy kursu dysponują ilością sprzętu szkoleniowego wystarczającą dla wszystkich uczestników. Dlatego, jeżeli decydujemy się samodzielnie zapisać na szkolenie, sprawdźmy, jak zorganizowane są kursy w interesującym nas ośrodku. Naturalne jest to, że wiele osób ma opory nawet przed podejściem do fantomu – dla nich szczególnie przydatne będzie przełamanie się i praktyczne ćwiczenia. Dzięki temu łatwiej przezwyciężą swój opór w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia.
Jak można zapisać się na kurs pierwszej pomocy?
Wiele zakładów pracy czy szkół i uczelni organizuje takie kursy – ich zaletą jest to, że są dość tanie lub nieodpłatne. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy organizowany prywatnie, np. tu: https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/.
Na kursie pierwszej pomocy nikt nie nauczy się wiedzy, którą ratownicy zdobywają latami. Znajomość podstaw, które można opanować w ciągu kilku godzin może jednak zaważyć o przeżyciu osoby oczekującej na ratowników.