Wiadomości z Mysłowic

Czym jest nitownica?

  • Dodano: 2021-12-13 10:45

W wielu gałęziach przemysłu swoje zastosowanie znalazły nitownice. Wpływ na to ma przede wszystkim możliwość połączenia różnego typu materiału w sposób trwały. Łączenie konstrukcji metalowych, tworzyw sztucznych czy tkanin nie stanowi problemu. Dlatego nitownice stanowią stały punkt wyposażenia warsztatów. Czym są nitownice, do czego służą oraz na co zwracać uwagę podczas obsługi i wyboru narzędzia? Przeczytaj! Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Nitownica - czym jest i do czego służy

Zgodnie z przeznaczeniem nitownica to narzędzie służące do nitowania, czyli tworzenia połączeń nitowych różnego rodzaju materiałów. Wskazuje to, że nitowanie jest jednym z głównych sposobów łączenia ze sobą konstrukcji. Wraz z rozwojem technologicznym, na rynku istnieje kilka typów nitownic. Należą do nich, nitownica:

  • ręczna,
  • akumulatorowa,
  • pneumatyczna.

Nitownica ręczna wymaga nakładu dużej siły fizycznej, dlatego idealnie sprawdza się w przydomowych warsztatach, dla hobbistów, a także podczas wykonywania drobnych dekoracji. Charakteryzuje ją przede wszystkim mobilność, precyzyjność oraz estetyka wykonania. Drugim rodzajem jest nitownica akumulatorowa. Narzędzie to nie wymaga użycia siły, ani dostępu do energii elektrycznej. Ten typ nitownicy zaliczany jest do bardziej profesjonalnego, ze względu na większą siłę nitowania. Trzecią nitownicą o największej sile jest nitownica pneumatyczna, która dzięki sprężarce nadaje się do zaciskania dużej ilości nitów, co wpływa na ergonomię i wydajność pracy. Stanowi niezbędny element wyposażenia profesjonalnych warsztatów i cieszy się ogromnym uznaniem fachowców, ze względu na znaczący wpływ na komfort pracy.

Nitownica - czyli nieskomplikowana obsługa narzędzia, a duża precyzja wykonania

Nitowanie to inaczej zakuwanie nitów. Nity te wykonane są w głównej mierze ze stali, miedzi oraz aluminium. Do wykonania trwałych spoin cienkich materiałów stosuje się małe łączniki, zwane nitonakrętkami. Do zaciśnięcia nitów należy wykorzystać odpowiednie narzędzie, jest nim nitownica do nitonakrętek. W zlokalizowanym na tylnej ściance narzędzia otworze nitownicy wsuwa się bolec. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wersję bolca, bowiem występują one w trzech wariantach. Kolejnym ważnym elementem jest to, by nitonakrętka zmieściła się na wystającym gwincie. Następnie umieszcza się nitownicę na otworze i naciska spust. W ten sposób nitonakrętka zostaje zaryglowana w materiale, dając tym samym dokładne i trwałe połączenie.

Nitownice - czym kierować się podczas wyboru?

Wybór nitownicy może stanowić spore wyzwanie. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować zakres planowanych prac oraz częstotliwość ich wykonywania. Warto również zwrócić uwagę na wszystkie aspekty poprawiające zarówno komfort, jak i wydajność pracy. Oprócz tego ważnym elementem jest również wybór adekwatnych nitów, które są przypisane do konkretnego rodzaju nitownicy. Osobom nieposiadającym dostatecznej wiedzy z tego zakresu pomoże profesjonalna strona branżowa. Skorzystanie z witryny pozwoli poznać szeroką gamę dostępnych produktów, specyfikację, a także cenę. Decydując się na zakup narzędzia, jakim jest nitownica, stajemy w obliczu kilku ważnych wyborów. Zadbajmy, by ten proces przebiegał sprawnie i był w pełni przemyślany. Pozwoli to cieszyć się z wykonywania pracy wysokojakościowym sprzętem oraz uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Zainteresowani klienci kupnem nitownic, a także ich możliwościami znajdą więcej informacji na stronie https://tooles.pl.  

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.