Wiadomości z Mysłowic

Czyszczenie kamienia - na czym polega i czy warto podejmować się go samodzielnie?

  • Dodano: 2021-04-21 11:45, aktualizacja: 2022-12-06 10:18

Kamienne podłoże jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wizualnie - co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Choć jednak potrafi imponować swoim wyglądem, może okazać się bardzo ciężkie do utrzymania w czystości - zwłaszcza jeśli nie dba się o nie regularnie i często, a zaledwie sporadycznie. Również w takiej sytuacji jednak nie jest się na pozycji straconej. Wciąż można podjąć się jego czyszczenia. Z tym, że tutaj "zwykłe" metody mogą okazać się nieskuteczne. Po jakie zatem należy sięgnąć? Na czym polega profesjonalne czyszczenie kamienia i czy da się je wykonać na własną rękę? O tym wszystkim - w dzisiejszym wpisie.

Na czym polega czyszczenie kamienia?

Czyszczenia kamienia można podjąć się na trzy różne sposoby. Pierwszym, a jednocześnie najczęściej stosowanym (choć jednocześnie najbardziej czasochłonnym i niebezpiecznym dla czyszczonego podłoża) jest czyszczenie ręczne. Nie ma tutaj zbędnej filozofii - po prostu sięga się po wodę z odpowiednim preparatem i zaczyna się szorować szczotką z grubym włosiem. Tak długo, aż z kamienia pozbędzie się niepożądanych zanieczyszczeń. Siła tarcia może różnie oddziaływać na kamień - podczas gdy niektóre jego rodzaje są na nią całkowicie odporne, inne będą się ścierały. Nawet jeśli nie zauważy się tego od razu, będzie to widoczne po kilku czyszczeniach. Właśnie dlatego do tej metody należy podchodzić z odpowiednią dozą ostrożności.

Kolejną, znacznie skuteczniejszą, a wykorzystywaną przede wszystkim w przypadku naturalnego kamienia, jest piaskowanie. Doskonale radzi sobie z czyszczeniem schodów, bruku, podjazdu, ale też wszelkich miejsc, które uchodzą za najciężej dostępne. Piaskowanie to mycie piaskiem (często przy użyciu domieszki wody) pod odpowiednim ciśnieniem. Ono również wymaga olbrzymiej ostrożności - piaskarkę należy bowiem odpowiednio ustawić (przede wszystkim pod kątem ciśnienia, ale i użytego rodzaju piasku). Powinna ona być użytkowana wyłącznie przez profesjonalistów - zwłaszcza, że dla amatora potrafi być dość niebezpieczna.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod czyszczenia kamienia jest też sodowanie. Wykorzystuje ono oczywiście sodę, która doskonale radzi sobie nawet z usuwaniem wszelkiego rodzaju farb (chociażby graffiti). Jest przy tym bardzo bezpieczna dla powierzchni. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się ją do czyszczenia powierzchni polerowanych - gresu, kamienia elewacyjnego i innych.

Czy tego typu czyszczenie da się przeprowadzić na własną rękę?

Czyszczenie powierzchni jest czymś, czego większość osób podejmuje się na własną rękę - z różnym efektem. Oczywiście, jest ono czynnością możliwą do samodzielnego wykonania - z tym, że wszystko zależy tutaj od indywidualnej sytuacji, koniecznej do wyczyszczenia powierzchni oraz rodzaju kamienia, z jakim ma się do czynienia. Sięgnięcie po klasyczne ręczne mycie zazwyczaj jest efektywne - zawsze jednak wymaga masy wysiłku i mnóstwa poświęconego czasu. Nieumiejętnie przeprowadzone, jest w stanie doprowadzić do trwałych uszkodzeń w kamieniu. Tych z kolei nikt nie chciałby zobaczyć. Właśnie dlatego najlepiej jest sięgnąć przy tym po ofertę firmy, która czyszczenie ma w małym palcu, a która zajmuje się nim na co dzień. Taką firmą może być chociażby doświadczone BlastMe. Jakie plusy płyną z sięgnięcia po takową? Przede wszystkim:

  • najwyższy poziom bezpieczeństwa - sięgając po usługi profesjonalistów można mieć pewność, że czyszczenie w żaden sposób nie uszkodzi nawierzchni, a pozostawi ją w nienagannym stanie;
  • szybkość działania - profesjonaliści dysponują sprzętem, który pozwala im działać bardzo szybko i sprawnie - w związku z czym czyszczenie zazwyczaj zamyka się w obrębie kilku godzin (zależnie od powierzchni, jaka musi mu zostać poddana);
  • oszczędności - jeżeli przeliczać czas na pieniądze, czyszczenie kamienia przez firmę znającą się na tym jest w stanie przyczynić się do ogromnych oszczędności - nie poświęca się mu mnóstwa własnego czasu i wysiłku;
  • czyszczenie za pośrednictwem profesjonalnych metod - firmy czyszczą kamień w najbardziej nowoczesny sposób, co sprawia, że ten zachowuje trwałość. Nie tylko tę powierzchowną;
  • skuteczność w usuwaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń - profesjonalne czyszczenie po prostu przynosi efekty i zawsze pozbywa się wszelkich zabrudzeń.

Oczywiście wiele w tym wszystkim zależy od wyboru konkretnej firmy. Nie da się bowiem powiedzieć, że każda jest równie skuteczna i każda podchodzi do swoich klientów indywidualnie. Poza decyzją na temat skorzystania z usług jakiejkolwiek należy zatem upewnić się, że sięgnie się po tę najbardziej właściwą.

Podsumowanie

Nie da się powiedzieć, że czyszczenie kamienia należy do najprzyjemniejszych - zwłaszcza jeśli mówimy o takim znajdującym się w miejscach bardzo często eksploatowanych, a przez to i najbardziej narażonych na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Należy do niego podejść nie tylko z odpowiednim doborem skutecznej metody, ale i z uwagą. Choć bowiem kamień wydaje się być materiałem solidnym i praktycznie niezniszczalnym, tak naprawdę dość łatwo go uszkodzić. Właśnie z tego powodu zabiegu czyszczenia nie powinno się wykonywać na własną rękę. To bowiem wtedy najbardziej naraża się na bardzo niepożądane efekty.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.