Wiadomości z Mysłowic

Dieta i zmiana trybu życia sposobem na zaparcia u najmłodszych?

  • Dodano: 2016-06-30 12:45

Kontrolowanie przemiany materii u małych dzieci i niemowląt jest bardzo ważne. Regularny rytm wypróżnień, ich wygląd i masa są ważnymi wskazówkami dla rodziców i opiekunów. Świadczyć one mogą zarówno o dobrej kondycji dziecka, jak też być oznaką problemów z przewodem pokarmowym albo też objawem innych chorób. Tak samo brak wypróżnień powinien być sygnałem do zainteresowania się zdrowiem maluszka.

Czy moje dziecko ma zaparcie?

Stwierdzenie z całą pewnością, że chodzi o zaparcie u naszego dziecka, nie jest wbrew pozorom takie proste. Najpierw trzeba dokładnie obserwować maluszka i jeśli zauważymy jego trudności z wydalaniem stolca albo okaże się on suchy i twardy, to można stwierdzić, że jego jelita nie pracują prawidłowo. Ważna jest też częstotliwość wypróżnień; dzieci do 18 miesiąca życia powinny robić przynajmniej jedną kupkę dziennie gdy są karmione piersią lub przynajmniej trzy kupki tygodniowo, gdy karmi się je mlekiem modyfikowanym. Nie należy jednak od razu wpadać w panikę w przypadku braku „książkowego” rytmu wypróżnień. U dzieci do trzeciego roku życia niegroźne zaparcia występują dość często, a co ważniejsze, mijają w przeciągu kilku dni lub paru tygodni. O sposobach na zaparcia poczytasz tutaj.

Jakie są powody zaparć u dzieci?

Powodów zaparć u dzieci może być wiele. Jeśli zauważymy, że ma ono problemy z wydalaniem, powinniśmy zastanowić się, czy nie wprowadziliśmy w jego żywieniu istotnych zmian, które mogłyby mieć wpływ na jego stan. Tak dzieje się na przykład, kiedy mama karmiąca niemowlę piersią zacznie się inaczej odżywiać, rezygnując z produktów bogatych w błonnik, które wspomagają pracę jelit. Inną istotną zmianą dla dziecka jest także powrót matki do pracy i zmiana dotychczasowego rytmu dnia, które mogą skutkować problemami z wypróżnianiem się. Nie wszyscy wiedzą o tym, że zaparcia mogą być też konsekwencją wcześniejszych biegunek. Niestety podobne skutki może wywołać także urozmaicanie diety dziecka nowymi produktami, na przykład wprowadzenie po raz pierwszy artykułów zbożowych i przecierów przy karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym może spowodować zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że układ trawienny musi wykonać bardziej wzmożoną pracę niż w przypadku samych produktów mlecznych. W końcu kłopoty z robieniem kupki mozgą pojawić się kiedy rodzice lub opiekunowie rozpoczną naukę czystości. Blokada i niechęć dziecka do siadania na nocniku lub muszli klozetowej z nakładką powinny być sygnałem, że z nauką czystości trzeba będzie jeszcze poczekać.

Jakie są sposoby na zaparcia u dzieci?

Znalezienie właściwych przyczyn pojawienia się zaparć pomoże łatwiej sobie z nimi poradzić. I tak, w przypadku karmienia piersią, należy pamiętać o nawadnianiu własnego organizmu i spożywaniu produktów wspomagających pracę jelit. Z kolei podczas przechodzenia z karmienia piersią na odżywianie mlekiem modyfikowanym unikniemy zaparć podając dziecku butelkę z wodą do picia kilka razy na dzień. Wody brakować może dziecku także przy wprowadzaniu nowych produktów, zwłaszcza zbożowych podczas karmienia mlekiem modyfikowanym. Dlatego warto dostarczyć maluszkowi dodatkową ilość picia, a zamiast ryżu, banana czy marchewki podać suszone śliwki ze słoiczka i mniej zapychające warzywa. Nieoceniona jest również rola probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii, które podawane dziecku regularnie usprawniają pracę jego jelit. Pamiętajmy jednak, żeby stosowanie wszelkich produktów leczniczych albo lekarstw takich jak czopki glicerynowe konsultować zawsze z lekarzem. Leczenie uporczywych zaparć należy rozpocząć, gdy dziecko robi mniej niż 2 kupki tygodniowo lub gdy wyraźnie widać ból podczas wypróżniania. Utrata wagi to także sygnał poważniejszego stanu, którym powinien zająć się lekarz. Więcej informacji na temat zaparć (https://dietadziecka.wordpress.com/2014/10/20/zaparcie-u-niemowlaka-jak-sobie-z-nim-radzic/)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.