Formatki są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorstw, które do wytwarzania swoich produktów potrzebują bloczków, płyt i blach aluminiowych o konkretnym, niestandardowym rozmiarze. Zakup gotowej formatki pozwala zaoszczędzić czas, przyspieszyć produkcję oraz zredukować problem z gromadzącymi się, nieprzydatnymi skrawkami aluminium.
Jak wykonuje się formatki aluminiowe?
Formatka powstaje w wyniku przycięcia wyrobu aluminiowego na wybrany przez klienta wymiar. Do cięcia tego metalu wykorzystuje się przeważnie piły taśmowe i wodne oraz lasery. Formatki można wykonywać z blach, płyt i bloczków frezowanych, odlewanych lub walcowanych, powstałych z aluminium wszystkich, najpopularniejszych gatunków. Ponadto, w sprzedaży znaleźć można formatki aluminiowe, których powierzchnia dodatkowo zabezpieczona jest folią. Elementy te można z powodzeniem skrawać i obrabiać, a ich korzystne parametry sprawiają, że mogą być one z powodzeniem stosowane w różnych branżach.
Zalety formatek
Wybór dopasowanej do potrzeb produkcyjnych formatki, zamiast blachy o standardowych wymiarach, niesie za sobą wiele korzyści:
- oszczędność czasu – formatki nie trzeba przycinać i obrabiać we własnym zakresie, można więc od razu po zakupie wykorzystać ją do produkcji wybranych elementów,
- mniejsze zużycie materiału – po wycięciu z blachy o standardowej wielkości potrzebnych do dalszej produkcji fragmentów może okazać się, że z arkusza pozostało sporo małych kawałków, których nijak nie można wykorzystać; problem ten nie występuje w przypadku gotowych formatek,
- brak problemu ze składowaniem i utylizacją resztek blach – nie dość, że pozostałości po formatkach jest znacznie mniej, niż po zwykłych płytach aluminiowych, to dodatkowo ich producenci często oferują magazynowanie i utylizację niepotrzebnych Ci fragmentów.
Gdzie wykorzystuje się formatki aluminiowe?
Wyroby aluminiowe, w tym formatki, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ich powszechne stosowanie wynika z korzystnych parametrów materiału, z którego powstają. Aluminium cechuje się odpornością na korozję, jest wytrzymałe, a przy tym lekkie – znacząco ułatwia to transport i przechowywanie wykonanych z niego wyrobów. Ponadto, jest łatwe w obróbce i stosunkowo tanie. Inną, istotną zaletą jest efektywny i powszechny recykling tego metalu.
Formatki wykorzystuje się przede wszystkim do wytwarzania elementów maszyn i urządzeń i podzespołów różnorodnych pojazdów – zarówno samochodów i ciężarówek, jak i autobusów, wagonów kolejowych czy dźwigów. Produkuje się z nich ponadto formy wtryskowe i odlewnicze oraz wykrojniki i tłoczniki. Z formatek aluminiowych wytwarzać można także elementy aparatury chemicznej i medycznej, elementy zbiorników, rurociągów czy układów hydraulicznych.