Wiadomości z Mysłowic

Dom opieki seniora - o czym należy pamiętać wybierając takowy?

  • Dodano: 2021-05-05 13:45, aktualizacja: 2021-08-09 11:28

Rzeczą jak najbardziej naturalną jest to, że każdy człowiek lata swojej starości chce spędzić w jak największym spokoju i otoczeniu jak najbardziej przyjaźnie do niego nastawionym. Nie chce przy tym odbierać sobie możliwości kontaktu z bliskimi, ale też interakcji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Najlepiej tymi w jego wieku. Właśnie dlatego tak często sięga się w dzisiejszych czasach po dom opieki seniora. O czym jednak pamiętać wybierając takowy? Na jakie rzeczy zwrócić przy tym uwagę i czemu tak właściwie się na niego decyduje? Te wszystkie kwestie postaramy się opisać w dzisiejszym wpisie.

 

Kiedy tak właściwie sięga się po dom opieki seniora?

Dom opieki seniora http://wiejskieklimaty.net/ był niegdyś postrzegany jako miejsce, do którego posyłało się rodziców czy dziadków, których nie do końca się lubiło. Tak też traktowali go oni sami, niemal zawsze przeklinając swoich potomków za wysłanie ich do takowego. Czasy się jednak zmieniły i już od mnóstwa lat wysłanie seniora do przeznaczonego mu domu jest uznawane za coś bardzo pozytywnego. Za wyraz troski o niego.

Na dom opieki seniora zdecydowanie najczęściej decydują się osoby, których seniorzy wymagają stałej uwagi niemożliwej do zapewnienia przez nich samych (na przykład tej lekarskiej). Dość często wybór taki podejmowany jest także w kontekście seniorów ceniących sobie spokój, a nie mogących mieć go pod dostatkiem przy mieszkaniu z własną rodziną (na przykład za sprawą dużej liczby dokazujących dzieci). Coraz częściej wybiera się go również ze względu na samotność osób starszych, którzy nie lubią spędzać czasu w domu, bez kontaktu z innymi osobami.

 

O czym warto pamiętać decydując się na tego typu miejsce?

W chwili obecnej na rynku działa bardzo wiele domów opieki seniora. Jest to dość pozytywny fakt, bo pozwala mieć pewien wybór w tej sprawie. Najlepszą opcją byłoby tutaj postawienie na któryś z najbardziej zaufanych domów pokroju Wiejskich Klimatów. W ich przypadku bowiem ma się pewność, że odda się seniora do miejsca doskonale przystosowanego do jego potrzeb. Takiego, w którym zostanie on odpowiednio przyjęty. Nie zawsze jednak taki "pewniak" jest najlepszą opcją. Poniżej przedstawiamy te rzeczy, na które trzeba patrzeć przy decydowaniu się na takie miejsce.

  • Lokalizacja - jest to jedna z rzeczy, które są absolutnie podstawowe przy wyborze domu opieki dla seniora. Ma ona o tyle duże znaczenie, że umożliwia stały kontakt seniora z jego rodziną. Należy pamiętać, że dom seniora nie jest dla niego żadnego rodzaju więzieniem. Może on go swobodnie opuszczać (jeśli tylko jego stan zdrowia mu na to pozwala). Dobra lokalizacja to taka, która jest jak najbliższa miejsca zamieszkania rodziny, ale jednocześnie jak najbardziej odsunięta od centrum większego miasta. Najpopularniejsze jest umiejscawianie tego typu miejsc na obrzeżach miast lub w tak zwanych miejscowościach ościennych.
  • Otoczenie - ważne jest, aby dom opieki seniora https://www.pogodna.waw.pl/idealny-dom-opieki-dla-starcow/ był otoczony zielenią i szeroko pojętym spokojem. Senior musi się czuć w nim swobodnie i bezpiecznie i to właśnie takie poczucie stwarza odpowiednie otoczenie. Im większa przestrzeń wokół domu oddana jest do użytku, tym lepiej.
  • Wyposażenie i "atrakcje" - seniorzy godzą się na obecność w domu opieki głównie ze względu na atrakcje, jakie jest on w stanie im zaoferować. Warto zadbać o to, aby konkretny dom nie tylko był nimi przepełniony, ale by oferował takie wpasowujące się w gust seniora. Ważne w tym wszystkim jest też odpowiednie wyposażenie domu. Powinien on zawierać windę (jeśli posiada on piętro użytkowe), a przy okazji wszelkiego rodzaju udogodnienia zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i tych o ograniczonej ruchomości. Dom musi być wygodny w użytkowaniu, z dużymi i komfortowymi pokojami. Koniecznie takimi umożliwiającymi podłączenie telewizora i komputera, w połączeniem WiFi.
  • Profesjonalna kadra - jedna z najistotniejszych rzeczy. To od niej tak właściwie zaczyna się zadowolenie seniora. Kadra musi być przede wszystkim cierpliwa, ale i silnie wyspecjalizowana. Jeżeli senior zmaga się z problemami zdrowotnymi, ważne jest, aby w kadrze znajdował się lekarz potrafiący zadbać o niego. Kadra nade wszystko powinna jednak być troskliwa i opiekuńcza. Musi być częścią całej atmosfery tworzonej przez konkretny dom opieki.

Wybierając dom opieki dla własnego seniora nie warto zamykać się w obrębie pierwszej propozycji. Wręcz przeciwnie, powinno się porównywać co najmniej kilka z tych, które wstępnie wydają się rozsądne (na przykład za sprawą ich lokalizacji). Wtedy też będzie się miało pewność, że postawi się na opcję najlepszą z możliwych.

 

Podsumowanie

Dom opieki seniora może być świetnym miejscem do tego, by ten spędził starcze lata swojego życia w przyjaznej mu atmosferze i w miejscu, które będzie spokojne, a zarazem bardzo dla niego atrakcyjne. Może, ale wcale nie musi. Wiele tutaj bowiem zależy zarówno od nastawienia głównego zainteresowanego, ale też od miejsca, z którym ma się do czynienia. Do jego wyboru należy zatem podejść z jak największą dozą rozsądku, a nigdy po prostu pochopnie. To w końcu decyzja, która może mieć olbrzymi wpływ na życie bliskiej osoby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.