Wiadomości z Mysłowic

Dotacje unijne - od czego zacząć?

  • Dodano: 2016-10-17 10:45

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Największym problemem jest jednak to, skąd pozyskać pieniądze na start. Jeśli kredyt nie jest osiągalny, warto pomyśleć o dotacjach unijnych. Sprawdź, od czego zacząć.

Dotacje unijne w wielu przypadkach stanowią lepszą alternatywę dotacji oferowanych przez urzędy pracy. Przede wszystkim dlatego, że można uzyskać znacznie większe wsparcie finansowe. Nic więc dziwnego, że swoje wnioski o dotacje z Funduszy Unijnych składa wielu przyszłych i obecnych przedsiębiorców.

Krok 1. Dobry pomysł

Chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dotacji unijnej? Warto mieć dobry pomysł na biznes - najlepiej taki, który wniesie coś nowego na rynek. Dzięki temu nie tylko zwiększysz prawdopodobieństwo otrzymania wsparcia ze środków unijnych, ale i sukcesu jako przedsiębiorca.

Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na prowadzenie biznesu, który będzie sprawiał przyjemność. W ten sposób silniej zaangażujesz się w jego rozwój, co dodatkowo zwiększy szanse na osiągnięcie zawodowego sukcesu. Kto wie, może staniesz się ekspertem w swojej branży?

Krok 2. Wybór odpowiedniego programu dotacji

Środki w ramach dotacji unijnych przyznawane są w konkretnych programach. Przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków, w tym wpisać się swoją działalnością w obowiązujące kryteria. W znalezieniu odpowiedniej dotacji pomoże internetowy konfigurator (np. https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm), dzięki któremu kilkoma kliknięciami można znaleźć program dopasowany do specyfiki branży.

Przykładowo, z programu RPO ŚLĄSKIE 7.3.3 PROMOCJA SAMOZATRUDNIENIA można uzyskać do 40 000 zł na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Program skierowany jest dla osób powyżej 30 lat, które są bezrobotne - ze szczególnym wskazaniem na: kobiety, osoby niepełnosprawne, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach.

Krok 3. Stworzenie biznesplanu

Starając się o dotację, należy stworzyć także biznesplan, dzięki któremu można m.in. oszacować swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Warto do jego tworzenia podejść z pełnym zaangażowaniem i profesjonalnie, ponieważ m.in. od niego zależy powodzenie w uzyskaniu środków finansowych na start.

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dotacji?

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje szanse na uzyskanie dotacji są duże, warto skorzystać z tzw. audytu unijnego. Przeprowadzany przez ekspertów banku, pozwala na weryfikację poprawności składanego wniosku pod kątem kryteriów. W ten sposób możesz, jeśli zajdą jakieś nieścisłości, wyeliminować je jeszcze przed formalnym staraniem się o dotację. Audyt unijny sprawi, że twój projekt biznesowy nie zostanie odrzucony już na starcie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.