Wiadomości z Mysłowic

Filtry workowe w przemyśle

  • Dodano: 2020-11-09 11:00

Wykorzystanie filtrów workowych to doskonała metoda na walkę o czystsze powietrze. Filtry workowe i rękawy filtracyjne pozwalają ograniczyć zanieczyszczenia dostające się do atmosfery. Wybór odpowiednich worków filtracyjnych nie jest łatwą sprawą i często wymaga odpowiedniej wiedzy na temat filtracji powietrza oraz wymogów nałożonych przez prawo. Do produkcji worków filtracyjnych wykorzystuje się wiele różnych włóknin igłowanych i tkanin w celu uzyskania różnej specyfikacji.

Jakie worki filtracyjne wybrać?

Odpowiedź na powyższe pytanie będzie się różnić w zależności od formy prowadzonej działalności, niemniej obecnie najpopularniejszym materiałem, z którego produkuje się filtry workowe jest poliester. Ten materiał posiada szereg zalet od ceny po możliwości jakie daje. Poliestrowe worki filtracyjne mogą posiadać różną gramaturę i zabezpieczenia hydrofobowe. Uniwersalność tego typu rozwiązań sprawiło, że wykorzystywane są one w wielu gałęziach przemysłu od branży spożywczej po produkcję tworzyw sztucznych.

Jednak uniwersalność worków poliestrowych ma swoje granice, szczególnie w procesach, w których temperatura jest wysoka, albo środowisko pracy posiada silne cechy chemiczne jak wysoką kwasowość lub zasadowość. Dla firm zajmujących się produkcją asfaltu, lepiej sprawdzą się worki wykonane z poliakrylonitrylu, a w procesach wymagających pracy filtrów w jeszcze wyższych temperatura doskonale odnajdzie się metaaramid.  

Warto wspomnieć jeszcze o trzech rodzajach worków filtracyjnych mutlibag, typu NF oraz workach bawełnianych. Filtry bawełniane wykorzystywane są w wiekowych instalacjach oraz miejscach niezbyt wymagających pod kątem temperatur czy wilgotności. Multibag czyli w wolnym tłumaczeniu Multikieszeń to idealne rozwiązanie dla maszyn czyszczących. Charakteryzują się dużą powierzchnią filtracyjną i dobrą efektywnością. Do omówienie zaostały jeszcze filtry workowe typu NF wykonane z poliestru, które znajdują zastosowanie w membranach PTFE.

Rękawy filtracyjne oraz kosze wsporcze

Zajmując się tematem worków filtracyjnych nie sposób nie wspomnieć o rękawach filtracyjnych pełniących podobną funkcję. Zasadnicza różnica polega na kształcie, który przyjmuje formę rękawa. Rękaw filtracyjny doskonale sprawdza się w wielu branżach, w tym np. spożywczej. Podobnie jak filtry workowe, rękawy filtracyjne można wykonać z wielu materiałów. 

Pozostała jeszcze kwestia koszów wsporczych, które są po prostu stelażami dla worków filtracyjnych. Dobrze wykonane gwarantują dobrą regenerację oraz działanie filtrów.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.