Wiadomości z Mysłowic

Gdzie i w jakim celu wykorzystywane są wyciągarki samochodowe?

  • Dodano: 2020-10-22 08:30, aktualizacja: 2020-10-23 10:52

Wyciągarki samochodowe - ich zastosowań jest znacznie więcej, niż się Państwu wydaje. Dziś omówimy najważniejsze z nich.

Czym charakteryzują się i jaką historię mają wyciągarki?

Niewiele osób wie, że historia wyciągarek sięga naprawdę zamierzchłych czasów. Być może zaskoczy Państwa fakt, że prawdopodobnie to Asyryjczycy — starożytny lud z Bliskiego Wschodu — zaczęli wykorzystywać je jako pierwsi. Następnie to mądre rozwiązanie zawędrowało do Europy, a konkretniej do Grecji, gdzie zostało już na stałe. Co ciekawe, zasadniczy mechanizm działania ręcznych wyciągarek pozostał praktycznie ten sam. Różnią się one oczywiście np. jakością materiałów czy trwałością liny, no i sposobem wytwarzania. Nadal są to jednak bardzo podobne konstrukcje, gdy mowa o samym schemacie działania. Dziś nie wykorzystujemy zbyt często wyciągarek ręcznych. Przeważnie są one zabierane w podróże off-roadowe, jeśli nie ma miejsca na bardziej zaawansowany sprzęt, albo same pojazdy są na tyle lekkie, że można wyciągnąć je właśnie takimi wyciągarkami. Ale spokojnie — istnieje znacznie więcej interesujących zastosowań tych urządzeń.

Gdzie sprawdzą się wyciągarki?

Najmocniejsze wyciągarki wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle. To stocznie, hale produkcyjne i duże magazyny najchętniej korzystają z ich potężnej siły. Przeważnie są to wyciągarki hydrauliczne — ciężkie, niezbyt praktyczne w zastosowaniach mobilnych, ale za to nie do zdarcia przy szczególnie wymagających ładunkach.

Mniej wydajne wyciągarki — wyciągarki elektryczne — charakteryzują się za to znakomitym potencjałem do wykorzystywania ich poza domem. Są bardzo lekkie, silne i pozwalają na wyciągnięcie z tarapatów sporego pojazdu. W ofertach renomowanych dostawców znajdziemy wyciągarki, które mają ponad 2 tony uciągu. Zasilane są prądem elektrycznym, dzięki czemu pracują cicho, szybko i bezproblemowo. Stosuje się je także w niewielkich magazynach, w pojazdach i przyczepach, które mają transportować niewielkie łodzie, a często również przy remontach. To najbardziej praktyczne i najpowszechniej wykorzystywane rozwiązanie.

Wyciągarki mechaniczne — te z powodzeniem sprawdzają się w profesjonalnym off-roadzie. To jedynie wstęp do tego zagadnienia (gdyż w zasadzie każde, poza hydraulicznymi, wyciągarkami są tam na bieżąco wykorzystywane). Korzystają one z mocy silnika. To dosyć skomplikowane konstrukcje, jednak w większości przypadków są one zawczasu zamontowane w naszej off-roadowej bestii. Można je oczywiście w razie wypadku wymienić i naprawić.

Wyciągarki ręczne — to najbardziej podstawowy mechanizm. Ich moc pozwala na wyciągnięcie średniej masy pojazdu z tarapatów. Są dosyć ciężkie, ale i tak znacząco lżejsze od wyciągarek z silnikami. Oczywistą wadą jest to, że musimy używać ich własnoręcznie — żaden silnik nie zrobi tego za nas. Sprawdzają się w codziennej jeździe off-roadowej, szczególnie gdy przemieszczamy się małym quadem czy motorowerem.

Jakie wyciągarki wybrać?

Zachęcamy do starannego wyboru wyciągarek, które dokładnie odpowiadają Państwa potrzebom. Jeśli liczy się dla nas off-roadowe szaleństwo, warto rozważyć instalację elektrycznej lub mechanicznej wyciągarki. Gdy mowa o przemyśle, trzeba dostosować model do warunków danej hali produkcyjnej lub magazynu. Pamiętajmy o tym, że w przypadku wyciągarek samochodowych, muszą one mieć nieco wyższy uciąg od masy samochodu. Najlepiej, gdy wynosi przynajmniej 150% maksymalnej wagi auta. W magazynach taka nadwyżka to gwarancja, że nic złego się nie stanie.

Bliżej zainteresowanych tematem off-roadowych wyciągarek zapraszamy do znakomitego poradnika – Jak działają wyciągarki samochodowe wykorzystywane do jazdy off-roadowej?. Znajdą w nim Państwo wszystko, co należy wiedzieć o doborze odpowiedniej wyciągarki do jazdy poza trasą!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.