Wiadomości z Mysłowic

Gry komputerowe są lepsze niż oglądanie filmów - dowiodły tego najnowsze badania

  • Dodano: 2023-07-25 12:45

Rodzice często mówią o swoich obawach dotyczących szkodliwego wpływu komputerów lub gier online na dzieci. Większość z nich jest przekonana, że taka rozrywka prowadzi do rozwoju poważnych problemów fizycznych i psychicznych. Jednak najnowsze badanie dowiodło, że gry, wręcz przeciwnie, mogą zapewnić pozytywne efekty.

Co mówią wyniki

Zgodnie z wynikami badania, gry komputerowe mogą mieć pozytywny wpływ na emocjonalny, psychiczny i fizyczny stan dziecka. Badanie zostało przeprowadzone przez Badera Chaarani - adiunkta psychiatrii na University of Vermont. Podkreślił on, że wcześniejsze badania koncentrowały się na szkodliwym wpływie gier. Ale ostatnio społeczność naukowców postanowiła zmienić wektor.

Jaki wpływ ma gra trwająca 3 godziny dziennie?

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, naukowcy przetestowali ponad 2 tysiące dzieci w wieku od 9 do 10 lat. W tym samym czasie badani zostali podzieleni na dwie grupy: tych, którzy nigdy wcześniej nie grali i tych, którzy grali dłużej niż 3 godziny dziennie.

Grupy były oceniane w dwóch etapach. Podczas każdego z nich mózg dziecka był skanowany za pomocą rezonansu magnetycznego. Zgodnie z wynikami badania stwierdzono, że gracze radzili sobie z zadaniami szybciej i lepiej. Zauważono również, że mózgi dzieci regularnie grających w gry wykazywały zwiększoną aktywność w obszarach związanych z pamięcią i uwagą. Warto zauważyć, że gry wideo niekoniecznie muszą znajdować się w czołówce najlepszych gier, takich jak te na www.ranking-online.pl. Wyniki zależą raczej od gatunku gry.

Naukowcy podsumowali, że gry wideo mogą być wykorzystywane do treningu poznawczego. Oznacza to, że gry komputerowe nie są tak niebezpieczne, jak myślą rodzice.

Czy możemy grać przez całą dobę?

Czy wyniki badania oznaczają, że dzieci mogą teraz grać tyle, ile chcą? Chaarini twierdzi, że nie, ponieważ obfitość czasu spędzanego przed ekranem nadal ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i aktywność fizyczną. Potwierdziły to wcześniejsze badania.

Optymalna ilość czasu, jaką dziecko może spędzić grając w grę, wynosi od 1 do 3 godzin. I jest to lepsze rozwiązanie niż otwieranie mediów społecznościowych lub oglądanie filmów. Chaarini zauważył również, że badania wciąż trwają. Zespół naukowców planuje przeprowadzić serię testów z grupą nastoletnich dzieci. Ponadto podczas przeprowadzania eksperymentu należy uwzględnić dodatkowe czynniki, aby uzyskać dokładniejsze wskaźniki.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.