Wiadomości z Mysłowic

Ile kosztuje życie studenckie w dużym mieście?

  • Dodano: 2019-02-20 13:30, aktualizacja: 2019-02-25 14:48

W październiku, jak co roku w tym miesiącu ponad milion studentów w Polsce rozpoczyna naukę. Zdobywanie wiedzy to jeden z elementów studenckiego życia. Aby było to możliwe, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków ku temu. Mowa o zakwaterowaniu, transporcie, wyżywieniu oraz innych studenckich potrzebach. Ile kosztuje życie studenta w dużym mieście? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...a raczej miejsca studiowania.

Koszty związane z wynajmem mieszkania

Pierwszą kwestią, najważniejszą dla każdego studenta, jest zakwaterowanie. Żak może zdecydować się na wynajęcie pokoju w akademiku lub mieszkaniu od prywatnego właściciela. W Warszawie miesięczny koszt zakwaterowania w akademiku wynosi od 280 do 670 złotych, w kawalerce zaś od 850 do 1200 zł. W Łodzi za pokój w akademiku należy zapłacić od 250 do 600 złotych, koszt wynajmu kawalerki to 450 - 630 złotych. W Bydgoszczy student musi liczyć się z tym, że zapłaci za akademik od 320 do 420 złotych, za kawalerkę zaś minimum 400 złotych. Kraków oferuje od 260 do 390 złotych za pokój w akademiku lub też od 600 do 900 zł za wynajem kawalerki. W Poznaniu za pokój w akademiku należy zapłacić od 300 do nawet 1350 zł, koszt wynajmu to zaś 380 - 700 złotych.

Czy student może wziąć pożyczkę?

Przeczytaj artykuł: Chwilówka dla młodych - finansowe wsparcie dla osób już od 20. roku życia

Koszty związane z transportem

Rzadko zdarza się tak, że mieszkanie studenta znajduje się tuż obok uczelni. Duże miasta mają jedną podstawową cechę... są duże i rozległe, a przejechanie z jednego końca na drugi może zająć nawet dwie godziny. O ile ulice nie będą zakorkowane. Koszt miesięcznego biletu studenckiego w Warszawie to wydatek rzędu ok. 50 złotych, w Łodzi - 40 złotych, w Bydgoszczy - 41 złotych (przy zakupie biletu na cały semestr), w Krakowie - 37 zł (przy zakupie biletu na cały semestr), w Poznaniu - 37 złotych (przy zakupie biletu na cały semestr).

Koszty związane z wyżywieniem

Wyżywienie - niezbędne do przeżycia każdego studenta. Pewnym rozwiązaniem są popularne „słoiki” z domu rodzinnego. Dorosłe życie wymaga jednak usamodzielnienia się, również w kwestii wyżywienia. W większym mieście wbrew pozorom łatwo zaoszczędzić na produktach spożywczych. Jest to ułatwione dzięki dostępowi do wielu supermarketów oraz oferowanych przez nie promocji. Minimalna kwota, którą należy przeznaczyć na wyżywienie w Warszawie to ok. 500 zł miesięcznie. Ze względu na to, że praktycznie w każdym większym mieście studenci mają dostęp do tanich, popularnych dyskontów, można przyjąć, że kwotę tę należy także przeznaczyć na zakup produktów spożywczych w Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie oraz Poznaniu.

Niespodziewane wydatki studenta - skąd czerpać środki finansowe?

Zależnie od miasta student musi liczyć się z koniecznością comiesięcznego wydania od 790 do 2250 złotych. Osobom, które studiują, często finansowo pomagają rodzice. Niemniej jednak studenci utrzymują się również z prac dorywczych oraz stypendium naukowych i/lub socjalnych. Problem rodzi się jednak w momencie pojawienia się niespodziewanego wydatku, np. awarii komputera. W takich przypadkach osoba studiująca może skorzystać ze specjalnej pożyczki pozabankowej dla studentów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.