Wiadomości z Mysłowic

Instalacje fotowoltaiczne - co to takiego?

  • Dodano: 2019-10-21 13:00

Instalacje fotowoltaiczne są to specjalne systemy, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Stosuje się je w przydomowych elektrowniach słonecznych. Dzięki temu, że instalacja jest oparta na odnawialnych źródłach energii jej użytkownik wspiera ochronę środowiska naturalnego. 

Instalacje fotowoltaiczne – z jakich elementów są złożone?

Każda instalacja tego typu składa się z paru elementów. Należą do nich: panele fotowoltaiczne,     falownik (inwerter), przewody instalacyjne i złączki, oraz konstrukcja nośna. Najważniejszym elementem są panele fotowoltaiczne. Pamiętaj, że jest to coś zupełnie innego, niż kolektor słoneczny. Największa różnica pomiędzy nimi jest taka, że w przypadku paneli fotowoltaicznych wytwarza się tylko energia elektryczna. Natomiast w kolektorach podgrzewana jest ciecz, która w nich krąży. Oba systemy wykorzystują do właściwego funkcjonowania energię promieniowania słonecznego. Można bez problemu łączyć te elementy w jednej instalacji. Panele fotowoltaiczne są złożone z modułów, to znaczy ogniw połączonych półprzewodnikami. Zależnie od wybranych modułów, można wyróżnić panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Jeżeli chodzi o ochronę środowiska, to panele produkowane są zazwyczaj z korzystnych dla niego mieszanek krzemu. Są w całości biodegradowalne. Instalacje OZE instalowane są na specjalnych konstrukcjach nośnych, które nie mają wpływu na dachówkę. W odniesieniu do instalacji budowlanych na gruncie stosuje się stalowe, ocynkowane profile, które wymuszają kąt 30 stopni.

Instalacje fotowoltaiczne – zasada działania

Instalacje tego rodzaju nie potrzebują do prawidłowego funkcjonowania bardzo dużego nasłonecznienia. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują nawet promieniowanie rozproszone, więc działają nawet w pochmurne lub deszczowe dni. Ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są panele, pod wpływem promieniowania, ulegają tak zwanemu efektowi fotowoltaicznemu. Dzięki niemu tworzy się prąd o stałym napięciu. Następnie prąd dostarczany jest do inwertera (falownika), gdzie zostaje przekształcony na prąd zmienny. Na tej stronie znajdziesz wszelkie niezbędne informacje https://sklep.ekotechnologia.eu/. Z uwagi na swoje parametry prąd wyprodukowany przy pomocy instalacji fotowoltaicznej jest zużywany przez instalację elektryczną w pierwszej kolejności. Jeżeli są jakieś niedobory, to do instalacji dodaje się prąd z sieci publicznej. Natomiast, gdy są nadwyżki to odsprzedaje się je do zakładu energetycznego lub magazynuje w akumulatorach. Jak widzisz, działanie tych paneli nie jest zbyt skomplikowane. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.