Wiadomości z Mysłowic

Jak działa certyfikat SSL?

  • Dodano: 2019-10-23 11:30

Szyfrowanie połączeń internetowych to obecnie podstawa odpowiedzialnego podejścia do użytkownika strony www, którą prowadzimy. Jeżeli wiesz, że charakter Twojego serwisu wymaga przede wszystkim pobierania i magazynowania czyichś personaliów, nie zwlekaj- zainwestuj w wysokiej jakości certyfikat SSL stanowiący prawdziwy strzał w dziesiątkę zarówno dla klientów indywidualnych, jak również szeroko działających przedsiębiorstw.

Brak SSL

Teoretycznie nie ma odgórnie nakazane, aby każdy, kto decyduje się na uruchomienie swojej strony www automatycznie był zmuszony do pakowania się w dodatkowe koszty jakich wymaga nabycie certyfikatu SSL, jednak nie ma się co dziwić, że obecnie to niemal standard i mało kto rezygnuje z takiej formy ochrony. Przesył wiadomości musi być zwłaszcza chroniony ze względu na liczne cyberprzestępstwa takie jak przykładowo phishing. Pobierając czyjeś dane osobowe, stajesz się za nie odpowiedzialny, dlatego niezbędne jest wprowadzenie różnorakich środków zapobiegawczych a na dziś dzień nic nie jest bardziej skuteczne niż omawiany certyfikat SSL. Warto wiedzieć, że ten protokół szyfrujący do tej pory jeszcze nigdy nie został złamany, więc jest to chyba wystarczająco wiarygodne zabezpieczenie. Ci, którzy nie korzystają mimo wszystko z certyfikatów SSL niestety narażają czytelników czy użytkowników swej witryny na ryzyko przechwycenia przesyłanych przez nich wiadomości i ich negatywnego użycia przez osoby trzecie. Generalnie rzecz biorąc, brak SSL jest równoznaczny z tym, że mamy do czynienia z otwartym tekstem, jaki nie jest trudnością przechwycić. Tym bardziej nie stanowi to większego wyzwania dla wprawionego hackera, gdy mowa o sieci lokalnej. Przy posiadaniu certyfikatu SSL proponowanego przez znane marki hostingowe typu Hekko, nie ma opcji, aby komunikacja na linii strona i korzystający z niej była śledzona przez osoby trzecie, bowiem przesyłana treść jest w odpowiedni sposób kodowana. Musimy podkreślić również jeden ważny fakt, a mianowicie- szyfrowanie dotyczy transmisji danych wyłącznie dla domeny, dla której wystawia się certyfikat, zatem posiadanie więcej niż jednej domeny wiąże się z koniecznością zainwestowania w kilka certyfikatów- osobnego dla każdej witryny. Biorąc jednak pod uwagę liczne promocje i atrakcyjne ceny oferowane przez firmy typu wyżej wspomniana Hekko, nie stanowi sporego wydatku nawet wykupienie kilku certyfikatów.

Praktycznie rzecz biorąc

W teorii wiadomo już chyba wszystko na temat specyfiki certyfikatów SSL, jak to jednak jest gwarantowane patrząc od strony czysto praktycznej? Na czym polega owe kodowanie i jak jest ono przeprowadzane? Na jakich zasadach działa omawiany protokół? A zatem, najprościej jak się da – w trakcie łączenia się z określoną witryną www ustalane są algorytmy i klucze kodujące, jakie później są wykorzystywane na etapie przesyłania informacji poufnych między przeglądarką a serwerem. Fachowo mówiąc, SSL bazuje na kryptografii asymetrycznej na podstawie której ustalane są określone klucze symetryczne pozwalające na kodowanie treści.

Co wymagane?

By mieć certyfikat SSL w zasadzie nie trzeba spełniać jakichś szczególnie wygórowanych wymagań. Nie ma problemu z dostosowaniem typu omawianej formy zabezpieczenia przesyłu danych konkretnie do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji, a tym bardziej zasobności portfela, ponieważ przeglądając oferty produktów z tej kategorii proponowanych przez marki typu wymieniana już jako przykład firma Linuxpl.com, łatwo można dostrzec rozmaite rodzaje certyfikatów. Każdy jest zatem w stanie dobrać coś optymalnego dla siebie. Ogólne zasady wiążące się z posiadaniem certyfikatu SSL to przede wszystkim dysponowanie własną domenę, która powinna zostać zarejestrowana na dane firmowe, a te z kolei muszą widnieć w powszechnie dostępnej bazie WHOIS. Pod domeną musi zaś kryć się gotowa witryna www. Co więcej, trzeba posiadać konto poczty elektronicznej i w zasadzie na tym wszelakich formalności koniec.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.