Wiadomości z Mysłowic

Jak przygotować koparkę do pracy w zimie?

  • Dodano: 2025-02-03 20:45

Zima to okres, w którym skrajnie niskie temperatury mogą znacznie wpłynąć na wydajność i funkcjonowanie koparki. By Twoja maszyna była gotowa do pracy w trudnych warunkach zimowych, warto odpowiednio ją przygotować. Poznaj nasze kluczowe wskazówki, dzięki którym zadbasz o jej dyspozycyjność i rentowność przez cały sezon. Zapraszamy!

Wymiana oleju hydraulicznego i silnikowego na zimowy

Choć syntetyczny olej wielosezonowy sprawdza się w większości warunków, to w przypadku pracy w niskich temperaturach warto zastosować specjalistyczne oleje przeznaczone do ujemnych temperatur. Zimowy olej charakteryzuje się odpowiednią lepkością, co zapewnia prawidłowe smarowanie i pracę silnika oraz układu hydraulicznego, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu maszyna będzie działać sprawnie, a ryzyko awarii zostanie zminimalizowane.

Zimowe warunki wymagają również odpowiedniej ochrony układu chłodzenia. Warto zwiększyć stężenie płynu chłodzącego w zależności od temperatury, w jakiej będzie pracować koparka. Dla temperatur do -10°C stężenie płynu chłodzącego może wynosić 40%, jednak w przypadku pracy w temperaturach sięgających nawet -50°C, stężenie to powinno zostać zwiększone do 50%.

Stosowanie zimowego oleju napędowego

Kolejnym krokiem w przygotowaniach do zimy jest wybór odpowiedniego oleju napędowego. W zimie warto również zwrócić uwagę na paliwo, którym zasilana jest koparka. Zimowy lub arktyczny olej napędowy charakteryzuje się niższą temperaturą zamarzania i lepszą odpornością na zablokowanie zimnego filtra. Dzięki niemu, Twoja koparka będzie gotowa do pracy nawet w bardzo niskich temperaturach. Ponadto warto napełniać zbiornik paliwa do co najmniej 70%, co pozwoli uniknąć kondensacji pary wodnej w zbiorniku, która może prowadzić do korozji.

Sprawdzenie akumulatora

Akumulator to jeden z kluczowych elementów każdej koparki, a w zimie jego wydajność może spaść nawet o 60%. W temperaturach poniżej -20°C często pojawiają się problemy z uruchomieniem maszyny. By temu zapobiec, upewnij się, że akumulator jest w pełni sprawny i ma odpowiednią pojemność (dopasowaną do wymagań koparki). Pamiętaj również, by unikać głębokiego rozładowania akumulatora oraz uruchamiania maszyny na krótko, ponieważ może to uniemożliwić jego pełne naładowanie. W miarę możliwości regularnie sprawdzaj też stan naładowania.

Konserwacja podwozia

Podwozie koparki to element, który pochłania znaczną część kosztów konserwacji, zwłaszcza w okresie zimowym. Niskie temperatury mogą wpłynąć na stan gąsienic, dlatego ważne jest, by po zakończeniu pracy w zimie oczyścić je z błota i śniegu. Zamarznięte grudy mogą uszkodzić elementy gąsienic i wpłynąć na ich wydajność. Zanim ruszysz, sprawdź też, czy wszystkie rolki jezdne obracają się swobodnie.

Dodatkowo dobrym pomysłem jest uruchomienie układu jezdnego na luzie, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Należy delikatnie unosić każdą stronę koparki na łyżce i uruchomić gąsienice na wolnym biegu. Taka kontrola pozwala uniknąć problemów z układem jezdnym i zapewnia, że maszyna jest gotowa do pracy w każdych warunkach.

Właściwe przygotowanie maszyny to jedno, ale równie istotne jest, abyś jako operator posiadał odpowiednie kwalifikacje. Skorzystaj z oferty Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega i zapisz się na kurs na koparki! Zainwestuj w swoją przyszłość zawodową i zdobądź uprawnienia, które otworzą przed Tobą nowe możliwości.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.