Wiadomości z Mysłowic

Jak przygotować odbiór techniczny mieszkania?

  • Dodano: 2021-08-20 09:00

Z pewnością radość z nowego M potrafi uskrzydlać, ale warto pamiętać o tym, że zanim odbierzemy klucze od dewelopera, musimy zrobić odbiór mieszkania. Jest to niezwykle ważna formalność, ponieważ staje się ostatnim etapem, w czasie którego możemy wskazać usterki. Je deweloper będzie musiał naprawić na postawie protokołu odbioru technicznego lokalu. Z zasady więc w ten sposób chronimy nasz interes i nie narażamy się na to, że podczas prac wykończeniowych oraz w czasie użytkowania będziemy odkrywać kolejne wady, oraz naprawiać je już na własny koszt. Dlatego właśnie wiele osób, które na budowlance się nie znają do odbioru mieszkania zapraszają fachowca.

Zaproś fachowca na odbiór mieszkania

Do odbioru technicznego mieszkania warto się dobrze przygotować. To deweloper jest odpowiedzialny za jakość wykonanych prac, ale na dokumencie my potwierdzamy, że wszystko zostało zrobione zgodnie z umową, projektem i obowiązującymi normami. Poza tym oczywiście od jakości prac wykończeniowych będzie zależało to, jak szybko wprowadzimy się do nowego lokalu oraz ile będzie nas kosztować urządzenie się tak, jak chcemy. Samo kupno mieszkania to nie wszystko, ponieważ należy skontrolować, czy faktycznie wszystkie strony zrobiły to, na co się umówiły. I dlatego dobrze, by odbiór techniczny był przeprowadzony przy wsparciu kogoś, kto się na tym zna, aby nie towarzyszyły nam emocje, a raczej trzeźwy osąd oraz miarka.

Niezbędne dokumenty do odbioru mieszkania

Nabywcy mieszkania z rynku pierwotnego są zobligowani do tego, by przeprowadzić odbiór techniczny. Mówi o tym ustawa deweloperska. Ta czynność poprzedza wydanie lokalu i na spotkaniu w umówionym terminie musi stawić się przedstawiciel dewelopera i nabywca. Zanim nastąpi przekazanie kluczy związane też z podpisaniem aktu przeniesienia własności, to trzeba dokonać odbioru technicznego – czyli oględzin, podczas których kontroluje się zgodność nieruchomości z zawartą umową oraz normami budowlanymi. Co istotne, ewentualne  błędy, usterki i niezgodności z umową są wpisywane do protokołu. Deweloper jest zobowiązany je naprawić w określonym czasie

Dlaczego odbiór techniczny jest tak ważny? 

Warto przy odbiorze mieszkania dokładnie sprawdzić wymiary lokalu i porównać je z planami. Ważne będzie również wykończenie oraz jego standard zgodny z umową. Ona również będzie mówić o tym, czy odbiór techniczny jest tożsamy z odbiorem lokalu. Ten aspekt według przepisów może być określony w różny sposób – odbiór kluczy, wydanie mieszkania, przeniesienie posiadania. Co za tym idzie, wówczas też zostaną spisane stany liczników za wszystkie media i to my będziemy od tego momentu opłacać media – prąd i wodę, czynsz oraz ponosić koszty części wspólnych. Czeka nas także odbiór telewizji naziemnej. Jeśli zgłosiliśmy usterki i niezgodności w protokole spisanym przy odbiorze technicznym mieszkania, klucze otrzymamy dopiero po ich naprawieniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.