Każdy, kto chce ubiegać się o przyznanie kredytu lub pożyczki w banku, powinien zadbać o swoją historię kredytową. Jej weryfikacja jest jednym z ważniejszych elementów oceny zdolności kredytowej, dlatego ten, kto ma wątpliwości odnośnie informacji znajdujących się o nim w BIK, powinien sięgnąć po raport na swój temat. Jak sprawdzić czy jest się w BIK?
- Co zawiera raport BIK?
- Jak sprawdzić czy jest się w BIK?
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Powstała w 1997 roku, a jej głównym zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie informacji na temat historii kredytowej klientów SKOK-ów, banków i firm pożyczkowych. Jeśli kredytobiorca zalega ze spłatą swoich zobowiązań, informacja o tym znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie jest przetwarzana przez określony w przepisach czas.
Co zawiera raport BIK?
Chcąc sprawdzić swoją zdolność kredytową, warto zacząć od pobrania raportu BIK. Ten prosty dokument stanowi podsumowanie historii kredytowej kredytobiorcy, dotyczącej nie tylko terminowości spłaty kredytów czy pożyczek, ale również leasingów czy innych zobowiązań finansowych. Raport BIK jest uznawany za oficjalny dokument, można się więc nim posługiwać w kontaktach z instytucjami finansowymi i traktować jako potwierdzenie rzetelności płatniczej.
W raporcie BIK znajdują się informacje o wszystkich zobowiązaniach finansowych klienta, zarówno tych z bazy Biura Informacji Kredytowej, jak i bazy prowadzonej przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. W raporcie są przedstawione dane dotyczące historii spłaty poszczególnych rat pożyczki lub kredytu, a także zapłaty za telefon, prąd czy inne media. W tym miejscu można sprawdzić także scoring, a więc wskaźnik BIK, który biorą pod uwagę banki podczas procedowania wniosków kredytowych i pożyczkowych.
Jak sprawdzić czy jest się w BIK?
Aby pobrać raport BIK, trzeba najpierw założyć konto na portalu BIK. Podlega ono dwuetapowej rejestracji. Rejestracja wstępna pozwala na korzystanie z ograniczonych funkcjonalności serwisu. Całkowitą funkcjonalność zapewnia dopiero rejestracja pełna, która wymaga podania szczegółowych danych osobowych oraz przesłania do BIK skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Do weryfikacji często używany jest również przelew identyfikacyjny. Dopiero po potwierdzeniu zgodności nadesłanych danych następuje pełne założenie konta, które daje możliwość wygenerowania raportu BIK. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na chcepozyczke.com.pl/sprawdzic-swoj-bik-instrukcja/.
Dobrą informacją jest to, że raz na pół roku można pobrać raport BIK za darmo. Taki raport będzie zawierał jedynie wymagane ustawą informacje, natomiast chcąc uzyskać pełniejszy obraz, warto pobrać Profil Kredytowy Plus, w którym znajdują się wiadomości dotyczące aktualnych i zamkniętych produktów dłużnych, a także tych umów, które zostały już rozwiązane, są niewidoczne dla banków, ale nadal widnieją w BIK i są przetwarzane przez tę instytucję w celach statystycznych.
Każdy, kto chce mieć dostęp do informacji na swój temat w BIK, może założyć jeden z trzech rodzajów konta. Konto próbne jest ważne jedynie przez 60 dni, po tym czasie zamienia się w Konto Podstawowe lub Konto Premium, jeśli takowe zostanie wykupione przez klienta. W ramach ostatniej opcji można nie tylko pobrać raport BIK 12 razy w roku. Instytucja ta wysyła również alerty BIK, a więc informacje o tym, że ktoś próbuje wykorzystać dane klienta i wziąć w ten sposób kredyt gotówkowy lub inny produkt finansowy. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej zależy w dużej mierze od weryfikacji historii klienta w BIK, dlatego warto poznać informacje o sobie jeszcze przed wystąpieniem z wnioskiem na http://chcepozyczke.com.pl/.