Decyzja o wyborze najlepszego kredytu gotówkowego powinna być dobrze przemyślana i podejmowana w oparciu o fakty. Przedstawiamy najważniejsze kwestie, związane z wyborem kredytu gotówkowego.
Zbadaj swoją zdolność
W momencie, w którym stwierdzimy, że potrzebny jest nam dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci kredytu gotówkowego, powinniśmy wstępnie zastanowić się, czy oby na pewno posiadamy zdolność kredytową. Nawet, jeśli mamy zamiar wybrać się do doradcy kredytowego, najlepiej, żebyśmy sami przeliczyli, czy na pewno stać nas na kredyt. Wystarczy długopis, kartka papieru i przybliżone informacje o miesięcznych kosztach oraz dochodach, by w krótkim czasie ocenić swoją zdolność kredytową. Wypisanie przybliżonych kosztów stałych, które bezwarunkowo ponosimy każdego miesiąca – takich, jak ubezpieczenie, czynsz, abonamenty itd. – oraz zmiennych – jak paliwo, jedzenie, rachunki itd. – a także wszystkich dochodów z pracy etatowej i – ewentualnie – dodatkowej, pozwoli szybko zauważyć, czy posiadamy finansową nadwyżkę, pozwalającą na spokojną spłatę kredytu, czy też powinniśmy się jeszcze wstrzymać z tą decyzją.
Wyznacz kwotę niezbędną do realizacji celu
Jeśli już wiemy, że posiadamy zdolność kredytową, powinniśmy zastanowić się, ile tak naprawdę pieniędzy potrzebujemy pożyczyć od banku. I o ile, w przypadku obliczania swojej zdolności, powinniśmy przyjmować scenariusz pesymistyczny – podając jak najniższe, możliwe kwoty dochodów i jak najwyższe możliwe kwoty kosztów – o tyle, w przypadku wyznaczania kwoty niezbędnej do realizacji celu, powinniśmy przyjmować scenariusz optymistyczny, zachowując przy tym oczywiście zdrowy rozsądek. Oznacza to tyle, że zawsze lepiej wziąć trochę wyższy kredyt gotówkowy – zwłaszcza, że koszt jego zaciągnięcia zwykle znacząco się nie różni od niższego – zostawiając sobie finansowy bufor bezpieczeństwa, który przyda się, zwłaszcza, gdy finalnie, przy realizacji celu przekroczymy lekko budżet. Takie podejście doskonale sprawdza się zwłaszcza, gdy planujemy remont lub zakup samochodu.
Wybierz najlepszą ofertę bankową
Znając swoją wstępną zdolność kredytową i wiedząc, jakiej kwoty potrzebujemy, by móc zrealizować założony cel, powinniśmy udać się do doradcy kredytowego lub bezpośrednio do banku, by upewnić się, czy na pewno nasze obliczenia pokrywają się z rzeczywistością. Przewagą skorzystania z usług doradcy jest fakt, że otrzymujemy oferty wielu banków od jednego podmiotu, zamiast udawać się do kilku banków. Wybierając bank, który ostatecznie udzieli nam kredytu, nie powinniśmy podejmować zbyt pochopnej decyzji. Przed dokonaniem wyboru, warto dobrze sobie przemyśleć i przeanalizować oferty, zwracając uwagę nie tylko na wysokość rat, ale również na ostateczne koszty kredytu.