Mysłowice - portal miejski m-ce.pl

Wiadomości z Mysłowic

Jak wybrać solidnego dostawcę systemów ERP?

  • Dodano: 2017-10-24 16:15

Wdrożenie systemu ERP jest złożonym przedsięwzięciem, angażującym zasoby ludzkie, finansowe i technologiczne. W jaki sposób wybrać firmę, której powierzymy proces implementacji systemu? Czym się kierować?

Czynników, jakie mają wpływ na wybór dostawcy usług IT, któremu powierzymy wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, jest wiele. Jednymi z kluczowych są: producent rozwiązania, które chcemy zaimplementować, koszty całego projektu, możliwe optymalizacje, odpowiednie rozłożenie działań w czasie…

Na podstawie zestawienia tych zmiennych decydujemy się na nawiązanie współpracy z integratorem systemów IT; współpracy często długoterminowej i obejmującej wiele obszarów: od początkowego audytu istniejącego systemu lub procesów biznesowych, poprzez proces projektowania i konfiguracji systemów, aż po ich rozwój i utrzymanie. I tu właśnie często zaczyna się dyskusja o przewadze doświadczenia nad innymi czynnikami.

Choć nie wszystkie udane wdrożenia realizowane są przez firmy o wieloletnim doświadczeniu w danym module czy branży (wszak kiedyś musi się pojawić „to pierwsze wdrożenie”), to jednak staż na rynku i portfolio projektowe ma niebagatelne znaczenie w procesie wyboru najodpowiedniejszego dostawcy. Pojęcie „doświadczenia” możemy rozpatrywać na kilka różnych sposobów. Eksperci z Hicron, integratora systemów IT, który od ponad 10 lat implementuje systemy SAP ERP oraz Enterprise Software Services w Polsce i na świecie, zebrali kilka przydatnych podpowiedzi.

1. Doświadczenie zespołu a doświadczenie firmy

O sile integratora nie świadczą wyłącznie firmowe referencje projektowe, lecz także kompetencje zespołu konsultantów odpowiedzialnych za realizacje projektów. Firmy IT często dzielą się doświadczeniami projektowymi w formie case study, zaś w procesie ofertowania – CV konsultantów z potencjalnego zespołu projektowego.

 2. Doświadczenie technologiczne

W procesie wyboru firmy, która ma zrealizować wdrożenie ERP warto zwrócić uwagę na technologie, jakie są wykorzystywane w optymalizacji biznesu. Ważne są tu nie tylko podstawowe systemy (np. SAP ERP), ale także poboczne technologie, które wspierają poszczególne obszary środowiska IT (.NET, Java). Wykorzystanie sprawdzonych i uznanych na rynku technologii warunkuje stworzenie dobrej jakości produktu końcowego, łatwego w utrzymaniu i rozwoju.

3. Doświadczenie w branży

Każda branża: przemysłowa, produkcyjna, handlowa, chemiczna czy cukiernicza, ma szereg procesów biznesowych właściwych tylko i wyłącznie jej. Aby jak najdokładniej odwzorować je w systemie ERP niezwykle ważna jest głęboka znajomość zagadnień wybranego obszaru rynku. Wybierając firmę IT z odpowiednim doświadczeniem branżowym możemy liczyć na lepsze zrozumienie potrzeb biznesowych i tym samym – na wdrożenie lepiej dopasowanego rozwiązania.

 4. Doświadczenie na rynku międzynarodowym

Oprócz udokumentowanego doświadczenia projektowego istotnym czynnikiem jest praktyka integratora IT w projektach realizowanych w innych krajach. Znajomość różnych aspektów pracy w międzynarodowym środowisku, pośród innych wymagań stawianych wobec systemów pozwala na uzyskanie szerszego spojrzenia projektowego a tym samym – na zaprojektowanie rozwiązania zdolnego rozwijać się wraz z zdaną firmą, także w przypadku fuzji czy ekspansji na nowe rynki.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.