Wiadomości z Mysłowic

Jak wyposażyć pralnię chemiczną?

  • Dodano: 2022-02-15 14:45

Profesjonalne pralnie wodne i chemiczne to wyspecjalizowane placówki zajmujące się odpłatnym odświeżaniem różnego rodzaju tekstyliów. Firmy związane z branżą pralniczą coraz częściej pojawiają się w krajobrazie polskich miast. Rosnące zainteresowanie ich ofertą sprawia, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad uruchomieniem własnej pralni. Sektor usług pralniczych w Polsce od pewnego czasu rozwija się bardzo dynamicznie. Możliwości, jakie daje nam współczesne pralnictwo, są naprawdę ogromne. Dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom oraz specjalistycznym środkom czyszczącym można z powodzeniem usuwać nawet najtrudniejsze zabrudzenia w sposób całkowicie bezpieczny dla tkanin. Niektóre kategorie ubrań wymagają jednak specjalnych metod czyszczenia i pielęgnacji. W pewnych przypadkach odzież nadaje się wyłącznie do prania chemicznego. Co oferuje nam pralnia chemiczna i jakie urządzenia stanowią jej główne wyposażenie? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Na czym polega czyszczenie chemiczne?

Pralnia chemiczna, w przeciwieństwie do klasycznej pralni wodnej, oferuje czyszczenie wyrobów odzieżowych na sucho, czyli przy użyciu innego rozpuszczalnika niż woda. Taka forma czyszczenia polega na tym, że ubrania są prane przez nowoczesne automaty z wykorzystaniem specjalnego rozpuszczalnika chemicznego. Używane w tej metodzie substancje piorące są w stanie poradzić sobie z najtrudniejszymi do usunięcia plamami. Czyszczenie chemiczne sprawdzi się przede wszystkim w przypadku tych elementów garderoby, które nie powinny mieć styczności z wodą. Dotyczy to między innymi takich tkanin jak wełna, jedwab, welwet czy szyfon. Odzież wykonana z delikatnych materiałów nie powinna być prana w zwykłej pralce, ponieważ kontakt z wodą mógłby jej zaszkodzić. Aby odróżnić, które ubrania nadają się do czyszczenia chemicznego, a które mogą być prane w wodzie, najlepiej czytać informacje zamieszczone na etykietach. Na metce możemy znaleźć sugestie dotyczące czyszczenia materiału, które pochodzącą bezpośrednio od producenta odzieży. Przed oddaniem rzeczy do pralni należy opróżnić kieszenie oraz dokładnie sprawdzić stan tkaniny. Warto też przyjrzeć się materiałowi pod kątem zabrudzeń, aby móc poinformować pracownika punktu usługowego o wszystkich plamach, które chcemy usunąć – w ten sposób ułatwimy obsłudze zadanie.

Jaki sprzęt jest potrzebny w pralni chemicznej?

Do czyszczenia wyrobów tekstylnych metodą chemiczną niezbędne są oczywiście wyspecjalizowane urządzenia. Najważniejszą maszyną jest tutaj agregat piorąco-suszący, łączący w sobie funkcje standardowej pralki i suszarki do ubrań. Pranie w agregacie chemicznym odbywa się w systemie zamkniętym – tak, aby żadne opary nie przedostały się do otoczenia. Nowoczesne agregaty chemiczne to urządzenia w dużej mierze zautomatyzowane. Osoba obsługująca maszynę musi jedynie przygotować wsad, tzn. posegregować ubrania pod względem kolorów i rodzajów materiałów, a następnie załadować odzież do komory prania, wybrać odpowiedni program i załączyć agregat. Bęben agregatu jest ruchomy, a w trakcie prania może obracać się w obydwu kierunkach. Dostępne w sprzedaży agregaty piorąco-suszące różnią się pojemnością, wydajnością oraz stopniem zaawansowania technologicznego. Standardowe modele są w stanie pomieścić od 10 kg do 40 kg prania. W najnowocześniejszych agregatach, np. urządzeniach Sovrana, stosowane są innowacyjne rozwiązania pozwalające na ekologiczne i ekonomiczne czyszczenie odzieży, co znacząco obniża koszty prowadzonej działalności. W pralni oferującej czyszczenie chemiczne zastosowanie mają również inne specjalistyczne sprzęty. Do wstępnej obróbki odzieży przed praniem służą stoły i kabiny detaszerskie. Przy ich pomocy można pozbyć się najtrudniejszych do wywabienia plam, jak również przygotować tkaninę do dalszego czyszczenia. Aby dostarczyć klientowi ubrania w idealnym stanie, wyprane tekstylia trzeba jeszcze wyprasować i poskładać. W profesjonalnych pralniach chemicznych służą do tego specjalne urządzenia prasowalnicze, m.in. stoły do prasowania i manekiny formujące, a także wytwornice pary wodnej. Nienaganną strukturę oraz perfekcyjną formę odzieży pozwalają uzyskać wysokowydajne maszyny do prasowania, czyli magle przemysłowe. W końcowym etapie odświeżania ubrań przydają się automatyczne składarki i pakowarki odzieży. Coraz więcej nowoczesnych pralni chemicznych korzysta też z oprogramowania stworzonego do efektywnego zarządzania pracą pralni przemysłowej. Oczywiście w każdej pralni chemicznej niezbędne są także profesjonalne środki przeznaczone do czyszczenia na sucho. Prawidłowo dobrane preparaty czyszczące (zapieracze, wspomagacze, odplamiacze) oraz środki specjalistyczne są konieczne do prawidłowego przebiegu procesu prania. Detergenty i substancje chemiczne używane w pralni powinny być odpowiednio zabezpieczone i przechowywane w określonych warunkach. Właściciel pralni jest ponadto zobowiązany do przechowywania kart charakterystyki środków chemicznych.  

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.