Wiadomości z Mysłowic

Jak zapanować nad napiętym budżetem domowym?

  • Dodano: 2017-08-25 08:30, aktualizacja: 2017-08-25 08:39

Według danych mieszkańcy Śląska nie zarabiają dużo, bo niemal połowa z nich w 2016 r. otrzymywała miesięcznie do ręki nie więcej niż 2000 zł. Przy niskich dochodach zarządzanie budżetem domowym jest trudne, ale przestrzeganie kilku zasad pozwala na zmniejszenie problemów z brakującą gotówką.

Skrupulatne planowanie wydatków

Planowanie wydatków powinno wejść w nawyk każdemu, a szczególnie tym, którzy zarabiają niewiele. Należy to robić raz w miesiącu w formie pisemnej (w zeszycie lub komputerze), ponieważ ułatwia to kontrolę budżetu i późniejsze analizy. Wydatki warto pogrupować według ważności i rodzaju np. opłaty stałe, wydatki związane z utrzymaniem domu, wydatki na jedzenie itp.

Szukanie oszczędności

Najtrudniej jest zmniejszyć obciążenia stałe związane z czynszem, rachunkami czy spłatą rat kredytów. Można jednak spróbować obniżyć abonament za telefon lub telewizję, czy poszukać tańszego dostawcy energii elektrycznej. W przypadku posiadania wielu rat kredytów dobrym rozwiązaniem są kredyty konsolidacyjne, które łączą wszystkie raty w jedną mniejszą. Stosunkowo prosto jest oszczędzić na dobrach konsumpcyjnych – wystarczy z uwagą śledzić promocje w sklepach, kupować produkty sezonowe, czy tańsze zamienniki markowych kosmetyków i chemii gospodarczej.

Znalezienie dodatkowego źródła dochodu

Jeżeli nie ma możliwości zmiany pracy na lepiej płatną, można pokusić się o znalezienie dodatkowego zajęcia, dającego dodatkowy dochód. Każdy tak naprawdę posiada jakieś umiejętności, które może wykorzystać do zarabiania pieniędzy. Pasjonaci gotowania mogą dorobić w cateringu, osoby z wyższym wykształceniem udzielać korepetycji, a osoby o dobrym zdrowiu i kondycji oferować usługi sprzątania lub pomocy w utrzymaniu ogrodu.

Radzenie sobie z nieplanowanymi wydatkami

Mając niewielkie, ale stałe dochody można w dość łatwy sposób radzić sobie z nieplanowanymi wydatkami. Takie niestety dość często się zdarzają, gdy np. awarii ulegnie pralka, dziecko potrzebuje pieniędzy na wycieczkę szkolną, czy konieczny jest zakup nowej garderoby. W takich przypadkach pomocne są krótkoterminowe pożyczki gotówkowe, które można dzisiaj zaciągnąć po prostu przez internet. Dzięki nim można pożyczyć nawet niewielką sumę pieniędzy (od 100 zł) i zwrócić ją zaraz po otrzymaniu kolejnego wynagrodzenia. Co więcej, są oferty, dzięki którym pożyczenie pieniędzy nie musi nic kosztować. Darmowe chwilówki dla nowych klientów oferuje chociażby firma ExtraPortfel, w której potrzebną sumę pieniędzy można załatwić w ciągu zaledwie 15 minut. Taki szybki zastrzyk gotówki pozwala pokryć najpilniejsze potrzeby gotówkowe i to bez konieczności wychodzenia z domu.

Źródło: Raport „Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku” przygotowany przez Regionalne Portale Pracy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.