Wiadomości z Mysłowic

Jak znaleźć dobrego adwokata do sprawy rozwodowej?

  • Dodano: 2017-10-24 16:15, aktualizacja: 2017-10-25 15:30

Średnio w ostatnich latach około 30% małżeństw kończy się rozwodem. Przy czym, analizując wyniki rok do roku, jest to tendencja stale rosnąca. Oznacza to, ze bardzo duży odsetek małżonków, jest zmuszony do poszukiwania adwokata od spraw rozwodowych. Nie dziwi zatem że, coraz większe grono prawników zaczyna specjalizować się w tej gałęzi prawa. Ale czy każdy prawnik, który przedstawia się jako specjalista w prawie rozwodowym będzie nim w rzeczywistości? Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników dokonując wyboru. 

Firma prawnicza czy adwokat??
Na początku przeanalizujmy kto może udzielić pomocy prawnej w sprawie rozwodwej. Obecnie nie ma przepisów które regulowałyby działalność firm zajmujących się usługami prawniczymi. W konsekwencji każda osoba, korzystając ze swobody działalności gospodarczej, może podejmować takie działania bez konieczności ukończenia odpowiednich studiów, czy uzyskania licencji. Może reklamować swoje usługi jako kancelaria prawna/prawnicza.  Całkowicie inaczej sprawa wygląda w przypadku adwokata czy radcy prawnego. Każdy z nich musi skończyć studia, aplikację lub zaliczyć staż pracy w zawodzie, następnie musi zdać egzamin końcowy. Dodatkowo adwokata lub radcę obowiązują zasady etyki zawodowej. Każdy niezadowolony klient może złożyć skargę do Komisji Etyki gdzie najsurowszą karą za wykroczenia może być nawet usunięcie z zawodu. Mimo tego że, firmy prawnicze mogą oferować bardzo korzystne warunki zdecydowanie bezpieczniejszą opcją wydaje się powierzenie sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi.


Czy każdy adwokat będzie specjalistą w rozwodach?
Na początku warto zwrócić uwagę na fakt, że adwokaci co do zasady nie mają specjalizacji. Oznacza to, że z każdą sprawą można udać się do dowolnego adwokata i prawdopodobnie nigdzie nie usłyszymy zdania typu „przepraszam ale nie zajmuję się tą kategorią spraw”. Tak więc, to na barkach klienta i przede wszystkim w jego interesie spoczywa odpowiedzialność za wybór właściwego pełnomocnika. Choć co oczywiste, każdy adwokat jest uprawniony do prowadzenia spraw z różnych dziedzin prawa, najlepiej wybrać takiego który ma w tym zakresie niezbędne doświadczenie i wiedzę. Tak jak z bolącą nogą można udać się do lekarza rodzinnego ale dużo korzystniej jeżeli tą nogę zobaczy bezpośrednio ortopeda. 


Jak zdobyć informacje o skutecznym adwokacie rozwodowym?
Idealnie jeżeli znamy jakiegoś prawnika. Osoby z branży najczęściej mają informacje kto specjalizuje się w danej gałęzi prawa. Można również popytać znajomych którzy wcześniej korzystali z usług prawników przy sprawie rozwodowej. Zawsze jednak ocenę laika należy traktować z lekkim dystansem. Przykładowo z faktu że ktoś był zadowoleni z opieki prawnej jaką otrzymał nie wynika fakt, iż ich prawnik nie mógł w tej sprawie zrobić więcej. W ostateczności możemy skorzystać z portali społecznościowych i tam założyć odpowiedni temat w oczekiwaniu na polecenia znajomych.


Jeżeli nie mamy informacji z pierwszej ręki jesteśmy najczęściej zdani na Internet. Możemy przeglądać branżowe fora w poszukiwaniu opinii, lub możemy sami założyć odpowiednie wątki i czekać na polecenia. Tutaj również należy podchodzić z dystansem do tego typu anonimowych informacji. Z reguły dominują komentarze negatywne, których autorami są sfrustrowani klienci, niekoniecznie obiektywni. Co do wpisów wychwalających czyjeś kompetencje, duży odsetek mogą stanowić wpisy samych zainteresowanych, szukających klientów i starających się budować własną markę.


Zapewne każdy adwokat chcący zarabiać na rozwodach będzie przedstawiał się jako fachowiec w prawie rodzinnym. Co zatem będzie wyróżniać tych którzy naprawdę się na tym znają ? Podstawową wizytówką każdej kancelarii adwokackiej jest strona internetowa. Jeżeli ktoś specjalizuje się w prawie rozwodowym z całą pewnością będzie o tym pisał na własnej stronie.  Dobrze jest wówczas sprawdzić czy jest to krótka wzmianka , czy jest na ten temat więcej informacji. Jeżeli jest taka informacja należy zapoznać się z historią zatrudnienia prawnika. Czy pracował np. podczas aplikacji w kancelarii specjalizującej się w rozwodach, czy pracował w Sądzie Rodzinnym, gdzie zdobywał wiedzę w tym temacie oraz jakie ma doświadczenie. Bardzo często specjaliści w danych dziedzinach prowadzą blogi tematyczne. Z reguły osobie kompetentnej pisanie o swojej pracy przychodzi z łatwością i jest to jakiś wyznacznik jej fachowości w tym zakresie. To, co z kolei wyróżnia fachowców, to wiedza na temat procedur sądowych. Bo o ile z przepisów prawa materialnego zrozumie coś każdy, to w przypadku zawiłych procedur sądowych sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.


Reasumując, warto poświęcić kilka minut mając na uwadze jak wiele będzie zależeć w sprawie rozwodowej od skutecznego adwokata. Sama kwestia wysokości alimentów będzie rzutować na stan domowych finansów przez wiele lat. Należy również liczyć się z faktem, że dobry adwokat, specjalizujący się w prawie rodzinnym, na pewno nie będzie jednocześnie najtańszym adwokatem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.