Tradycja łowiecka sięga wielu stuleci i jest stale pielęgnowane w polskiej kulturze. Nie wiąże się ona tylko z samym polowaniem, ale również z pielęgnacją przyrody, dbaniem o jej równowagę oraz o stałe zajmowanie się miejscową florą i fauną.
Każdy kandydat na myśliwego musi zaliczyć szereg testów oraz spełnić wiele wymagań aby otrzymać członkostwo w Polskim Związku Łowieckim. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy poszczególne etapy egzaminu oraz wymagania wobec nich.
Wymagania na myśliwego – jakie są?
Związkiem zrzeszającym wszystkich myśliwych jest Polski Związek Łowiecki (PZŁ). Podlegają mu wszystkie mniejsze koła łowieckie w całej Polsce.
Zanim kandydaci przystąpią do egzaminów muszą spełnić kilka niezbędnych wymagań, czyli:
- ukończony 18 rok życia;
- obywatelstwo polskie;
- niekaralność za przestępstwa łowieckie;
- roczny staż w kole łowieckim.
Każdego roku testy organizowane są w licznych kołach łowieckich w całej Polsce. Kandydaci którzy zaliczą testy mogą zostać pełnoprawnymi członkami PZŁ.
Egzamin na myśliwego
Testy na myśliwego składają się z trzech etapów i każdy z nich musi zostać zaliczony. W innym przypadku należy powtórzyć cały egzamin od początku w innym terminie.
- Test wiedzy łowieckiej
Arkusz testu zawiera 100 pytań zamkniętych z jedną możliwą odpowiedzią – A, B, C lub D. Zazwyczaj egzamin zawiera 70% pytań z wiedzy ogólnej oraz pozostałe 30% z bezpieczeństwa podczas polowania.
„Na potrzeby wszystkich kandydatów na myśliwego przygotowaliśmy opracowane arkusze wraz z odpowiedziami na wszystkie pytania na egzaminie. To znacząca pomoc, która wspomoże proces nauki i zapewni zaliczenie egzaminu na wysoką liczbę punktów oraz rozpoczęcie przygody w Polskim Związku Łowieckim” – zaznaczają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.
- Egzamin ustny
Egzamin ustny obejmuje pytania podobne do egzaminu pisemnego. Mogą one przybierać trochę inną formę, gdyż będą zadawane przez komisje. Warto przypomnieć sobie wszystkie aspekty wiedzy o łowiectwie, gdyż pytania mogą dotyczyć praktycznie każdej z nich.
- Egzamin strzelecki
Każdy przyszły myśliwy musi umieć strzelać. Egzamin strzelecki jest ostatnim etapem egzaminu na myśliwego i obejmuje następujące ćwiczenia do zaliczenia:
Zaliczenie egzaminu strzeleckiego
- Strzelanie do rzutek – 4 na 10 celnych trafień zapewnia zaliczenie
- Strzelanie do makiety zająca – 4 na 10 celnych trafień zapewnia zaliczenie
- Strzelanie do makiety jelenia – 3 na 5 celnych trafień zapewnia zaliczenie