Właściciele swoich czworonożnych przyjaciół często zastanawiają się jaki sposób żywienia będzie dla nich najlepszy. Puszki, sucha karma, jedzenie gotowane , a może coraz popularniejsza dieta BARF.
Na czym polega żywienie BARF?
Nazwa pochodzi od skrótu angielskiego określenia biologicznie odpowiednia surowa dieta. Opracowana została przez australijskiego weterynarza, który przez wiele lat zaobserwował, że zwierzęta żywione surowym mięsem mają znacznie mniej kłopotów ze zdrowiem, błyszczącą sierść, nie mają nieprzyjemnego zapachu z pyska, ich zęby są zdrowe. Obserwacje te skłoniły go do propagowania nowego podejścia do żywienia psów i kotów. W ciągu ostatnich lat BARF zyskał tysiące zwolenników na całym świecie, staje się coraz bardziej popularny także w Polsce.
Dlaczego BARF jest najlepszy dla zwierząt?
Przede wszystkim dlatego, że jest najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia w stanie dzikim. Ktoś powie, że przecież zostały udomowione i nie potrafią polować. Tak to jest prawda, ale ich układ pokarmowy się nie zmienił, zarówno psy jak i koty są mięsożercami i powinny zjadać mięso. Inne produkty powinny stanowić tylko niewielki procent, odpowiadający proporcjom w przyrodzie. Upolowany przez kota ptak w treści żołądka będzie miał resztki pokarmów roślinnych, ok. 5%.
Zwierzęta żyjące w przyrodzie przecież nie gotują sobie posiłków, nie rozdzielają na poszczególne części upolowanych zwierząt. Jedzą je w całości z kośćmi, ze skórą i piórami. Dzięki temu mają siłę i energię, które pozwalają im przetrwać.
Oczywiście producenci karm będą wykazywać wyższość karm gotowych, bo zbilansowane, bo dostosowane do ras, wielkości i wielu innych rzeczy. W rzeczywistości zawierają one tylko ok. 5% mięsa, reszta to podroby, dodatki zbóż, soi i popiołu oraz dodatki smakowo-zapachowe.
Z czego składa się dieta BARF
Jej głównym składnikiem jest surowe mięso z kośćmi, nie ma się co obawiać, doskonale sobie z nimi poradzą. Niebezpieczne są tylko kości gotowane, które stają się kruche. W diecie psa mięso stanowi 60-80%, pozostałe składniki to podroby, ryby, rozdrobnione warzywa i owoce.
W przypadku kotów te proporcje wyglądają inaczej, 80% surowego mięsa z kością i chrząstką, 15% podrobów i tylko 5% warzyw.
Jak w praktyce przygotowywać dietę BARF
Niektórych właścicieli przeraża konieczność bilansowania diety, codzienne przygotowanie posiłków wydaje się czasochłonne. Ja poradziłam sobie w ten sposób, że raz w miesiącu organizuję barfny dzień, czyli przygotowuję posiłki dla moich dwóch kotów. Mięso kupuję na promocjach, dla kotów najlepsze jest drobiowe i ryby. Po przyniesieniu do domu porcjuję i mrożę. Staram się kupować różne gatunki, do tego podroby i przeciery dla niemowląt (nie chce mi się bawić z jarzynami), dodatkowo kupuję jeszcze mielone mięso z kością, bo szkoda mi maszynki do mięsa. Wyciągnięte mięso kroję na mniejsze kawałki, dodaję suplementy, mieszam i pakuję do plastikowych pojemników jednorazowych. I zamrażam. Ja stosuję większe, bo dla dwóch kotów. A potem przez cały miesiąc codziennie wyciągam jeden i po kłopocie. Koty bardzo chętnie jedzą i mają świetną kondycję. W okresie linienia fruwającej sierści jest bardzo mało. Wbrew obiegowej opinii dieta BARF wychodzi mi taniej niż karmy gotowe.
Zobacz również czym są i jak działają sproszkowane owoce i warzywa: https://sklep.kenayag.com.pl/pl/18-sproszkowane-owoce-warzywa