Wiadomości z Mysłowic

Klej cementowy - jaki kupić, by sprawdzić się w akcji?

  • Dodano: 2021-04-28 17:30, aktualizacja: 2022-12-06 10:21

Decydując się na remont własnego mieszkania lub jego pierwsze urządzenie (po jego zakupie w stanie deweloperskim) z pewnością spotyka się z materiałami, o których często wcześniej nawet się nie słyszało (bo po prostu nie miało się potrzeby sięgania po nie). Jednym z nich jest klej cementowy. Do czego on tak właściwie służy i jak wybrać taki, który rzeczywiście sprawdzi się w akcji? O tych wszystkich rzeczach powiemy w dzisiejszym wpisie.

Po co tak właściwie kupuje się kleje cementowe?

Kleje cementowe są specjalnym materiałem z chemii budowlanej, który powstał - jak sama nazwa mówi - z myślą o klejeniu. Jest on przeznaczony do klejenia różnego rodzaju płytek do zróżnicowanego podłoża. Aby klej mógł sprawdzić się w akcji, trzeba zakupić odpowiedni jego rodzaj. Rodzaje definiują nie tylko siłę jego działania, ale też podłoże, na którym jest on w stanie się sprawdzić. Niektórych z nich nie można stosować na zewnątrz, inne zaś są mrozoodporne i doskonale sprawdzają się w najcięższych warunkach. Dlatego też zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta z opakowania, a w razie potrzeby sięgnąć po pomoc wykwalifikowanej osoby (w sklepach budowlanych jest nią ta, która pracuje na odpowiednim dziale).

Klej cementowy jest materiałem, który jest używany do klejenia płytek. Przytwierdza je na stałe do konkretnego podłoża, po związaniu praktycznie uniemożliwiając ich zerwanie (bez kucia, oczywiście). Jego rola jest zatem bardzo istotna - zwłaszcza w miejscach, które w całości pokrywa się płytkami, a zatem przede wszystkim w łazienkach.

Wybór odpowiedniego kleju powinien zostać dokonany z odpowiednią dozą rozwagi. W kolejnym akapicie skupimy się właśnie na nim.

Jak wybrać klej cementowy, który sprawdzi się najlepiej przy konkretnym zastosowaniu?

Wybór kleju cementowego dla siebie nigdy nie jest czymś prostym - zwłaszcza, że na rynku znaleźć można całe ich mnóstwo. Nie ma się zresztą czemu dziwić - jest on czymś na tyle podstawowym, że każdy musi się w niego zaopatrzyć. Produkujące go firmy po prostu starają się to wykorzystać. Podchodząc do wyboru tego dla siebie warto rozpocząć od ustalenia, gdzie tak właściwie ostatecznie on trafi. Miejsce montażu ma tutaj olbrzymie znaczenie - inny klej bowiem wybiera się do płytek podłogowych, inny do ściennych. Różne rodzaje wybiera się też do tych stosowanych wewnątrz i na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest również rodzaj powierzchni, na której ostatecznie się on znajdzie. Tutaj wszystko może mieć znaczenie - również to, czy będzie się miało do czynienia z ogrzewaniem podłogowym czy też nie. Nie bez znaczenia są też warunki, jakim ostatecznie będą poddawane płytki (i poniekąd klej). Jeżeli będzie się miało do czynienia z częstym eksponowaniem go na wilgoć (na przykład w łazience), należy wybrać taki, który będzie po prostu na to gotów.

Co jeszcze liczy się przy wybieraniu kleju? Do najistotniejszych czynników tej chemii budowlanej właśnie w tym kontekście zaliczają się te poniższe.

  • Marka kleju - zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest postawienie na markę zaufaną i cieszącą się renomą. Taką jak chociażby ŚMIG. Wtedy też ma się pewność, że rzeczywiście sprawdzi się ona w akcji. Oczywiście, można również zainwestować w klej tańszy i mniej znany. Wtedy jednak należy przy tym najbardziej uważać, by po prostu się nie naciąć
  • Rodzaj kleju - rodzaj kleju należy dobrać odpowiednio do miejsca jego przeznaczenia, ale też do konkretnego zastosowania. Większość producentów tego typu produktu zadbała o dużą różnorodność pod tym kątem.
  • Przeznaczenie kleju - nie każdy klej nadaje się do konkretnego zastosowania. Zawsze należy wybierać ten przeznaczony nie tylko do konkretnego podłoża, ale też do płytek, z jakimi ma się do czynienia. Oczywistym jest, że mocniejszy klej będzie przeznaczony do płytek wielkoformatowych, a nieco słabszy wystarczy do utrzymania tych o niewielkich lub po prostu standardowych wymiarach, To wszystko należy ustalić jeszcze przed zakupem.
  • Jakość - na jakość konkretnego kleju składa się przede wszystkim jego elastyczność, dzięki której klej jest w stanie skutecznie amortyzować wszelkiego rodzaju drgania. Dzięki niej płytki po prostu nie spadają z miejsca przeznaczenia - również w momencie ich bardzo intensywnej eksploatacji.
  • Cena - klej cementowy powinien być sprzedawany w cenie adekwatnej do jego jakości, przeznaczenia oraz ilości.
  • Rozmiar opakowania - opakowanie, w jakim sprzedawany jest klej przyczynia się do jego większej ekonomiczności. Im ono większe (przy adekwatnej cenie, oczywiście), tym lepiej.

Podsumowanie

Klej cementowy jest jednym z absolutnie podstawowych materiałów chemii budowlanej służących do klejenia płytek, gresu i wielu innych rzeczy. Jeśli kiedykolwiek w przyszłości zamierza się przeprowadzać remont - czy to u siebie, czy też u kogoś innego - warto mieć świadomość co do tego, jak wybrać ten rzeczywiście najlepszy. Zwłaszcza że poniekąd definiuje to trwałość uzyskanej za jego pośrednictwem aranżacji. Wybór kleju jest czymś kluczowym i czymś, o czym po prostu warto wiedzieć. To wiedza ogólna, która zawsze może się przydać.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.