Dopłata MdM do kredytu hipotecznego – dla kogo?
Zasady programu „Mieszkanie dla Młodych” są jasno zdefiniowane przez ustawę z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, znowelizowaną następnie w 2014 roku. Przepisy stanowią, że o dopłatę ubiegać się można, gdy:
- wnioskodawca nie skończył rocznikowo 35 lat (w przypadku pary brany jest wiek młodszej osoby),
- nie ma się prawa do lokalu mieszkaniowego (w przypadku pary dotyczy to obu osób),
- wnioskuje się o kredyt hipoteczny na minimum 50% wartości mieszkania lub domu jednorodzinnego,
- okres spłaty kredytu to minimum 15 lat,
- koszt zakupu nieruchomości nie przekracza limitów, ustalanych przez Bank Gospodarki Krajowej,
- metraż mieszkania nie przekracza 75m2, a domu jednorodzinnego 100m2,
- nieco inne zasady dotyczą osób, wychowujących co najmniej troje dzieci, nie muszą mieścić się w progu wiekowym, a metraż może wynosić 85m2 dla mieszkania i 110m2 dla domu.
Jak należy złożyć wniosek o kredyt z dopłatą MdM?
Wniosek o dopłatę w ramach programu MdM składamy razem z kredytem hipotecznym w wybranym banku (najlepszą ofertę na kredyt hipoteczny bardzo łatwo znaleźć na np. hipoteki.net). Można zrobić to do 30 września 2018 roku. Pula środków na dopłaty jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń, w 2016 roku wydano już wszystkie środki. Szacuje się, że do końca sierpnia 2016 roku zamknięty zostanie także nabór na połowę środków na rok 2017.
Warunkiem koniecznym jest określenie we wniosku daty wypłaty finansowania (kwartału oraz roku). Do wniosku należy także dołączyć oświadczenie, że kredytobiorca spełnia warunki określone przez ustawę o pomocy mieszkaniowej dla młodych ludzi.
Należy pamiętać, że kredyt w programie MdM musi w całości sfinansować zakup nieruchomości, nie można przeznaczyć go na remont, prace wykończeniowe lub zakup miejsca parkingowego. Kredyt musi również być wzięty w polskich złotówkach.
Co jeszcze należy wiedzieć o kredycie z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych”?
Choć kryteria ustawy o programie MdM wydają się surowe, to jednak istnieją narzędzia, które pozwalają zwiększyć zdolność kredytową i zdobyć w ten sposób część lub całość wkładu własnego. Więcej o kredytach MdM można przeczytać: https://mdmprogram.com/banki-i-kredyty-z-mdm/kredyty/, na niniejszej stronie znajdziemy także kalkulator oraz praktyczne porady, jak starać się o kredyt z dopłatą MdM. Suma środków na niego jest ograniczona, jeśli więc również chcesz z niego skorzystać – koniecznie już dziś zainteresuj się warunkami udziału w programie.