Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy przeznaczony dla zadłużonych. Połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno przynosi zwykle wiele korzyści – niestety, zdarza się jednak, że nie jest to aż tak opłacalne rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W jaki sposób stwierdzić, czy zespolenie wszystkich długów faktycznie przyniesie oszczędności?
Czym jest kredyt konsolidacyjny i do czego służy?
Co zrobić, gdy ilość zaciągniętych pożyczek i kredytów zaczyna stawać się przytłaczająca? Rozmaite terminy spłat i różnice w oprocentowaniu są zazwyczaj pierwszym powodem, przez który konsumenci tracą swoją płynność finansową. Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie, które powstało właśnie po to, aby zapobiec pojawieniu się takiej sytuacji.
Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy specjalnego rodzaju – służy do tego, aby finansować istniejące już zadłużenia. Zainteresowani wnioskują o niego w przypadku, w którym np. zmagają się z jednoczesną spłatą:
- kredytów gotówkowych i hipotecznych;
- kart kredytowych;
- chwilówek.
Robią to po to, aby uprościć proces spłaty długów. Zamiana kilku pomniejszych zobowiązań w jedno większe sprawia, że muszą oni płacić wyłącznie jedną ratę. Powoduje to zmniejszenie miesięcznego obciążenia finansowego, ponieważ zwykle idzie to w parze z uzyskaniem niższego oprocentowania lub wydłużeniem okresu spłaty.
Niestety, nie stanowi to rozwiązania idealnego. Korzystanie z kredytu konsolidacyjnego wiąże się często z pojawieniem się dodatkowych kosztów, takich jak prowizje i odsetki. Przed podjęciem decyzji o złączeniu wszystkich dotychczasowych pożyczek warto zastanowić się, czy na pewno będzie to najlepsze wyjście z trudnej sytuacji. W tym celu należy podjąć się analizy własnych warunków finansowych i porównać ze sobą oferty kilku różnych instytucji bankowych.
Jak skonsolidować zadłużenie krok po kroku?
Decyzja o konsolidacji zadłużenia nie należy do łatwych. Jakie kroki mają poczynić zainteresowani, którzy doszli do wniosku, że jest to rozwiązanie, z którego chcieliby skorzystać? Na początek powinni stworzyć listę wszystkich swoich istniejących zobowiązań. Istotne będzie zanotowanie:
- kwot długów;
- oprocentowań;
- okresów spłaty;
- kosztów dodatkowych.
Następnie powinni zbadać różne instytucje finansowe, przeglądając oferty banków lub kontaktując się bezpośrednio z kredytodawcami online i konsultantami finansowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na oprocentowanie, prowizje, okres spłaty i szczegółowe warunki umowy – pomoże to upewnić się, że konsolidacja kredytów przyniesie realne korzyści i nie spowoduje kolejnych problemów pieniężnych.
Po wyselekcjonowaniu odpowiedniej oferty pozostaje zgłosić się do instytucji finansowej i złożyć wniosek. Konieczne będzie przedstawienie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach i umowy trwających obecnie zadłużeń. Bank wykorzysta je m.in. do oceny zdolności kredytowej kandydatów.
Czy ubieganie się o kredyt konsolidacyjny jest trudne?
Placówki niechętnie udzielają kredyty tym, którzy mają problemy ze spłatą dotychczasowych zadłużeń. W takim razie, czy oznacza to, że aby skonsolidować obecne długi, trzeba wykazać się nieskazitelną zdolnością i historią kredytową w BIK? Niekoniecznie.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w artykule znajdującym się pod linkiem https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-kredyt-konsolidacyjny-gdzie-najlatwiej-go-dostac,nId,6724563#crp_state=1 – zapoznanie się ze szczegółowymi wymogami zwiększającymi szansę na przyznanie kredytu będzie kluczowe w celu osiągnięcia sukcesu podczas składania wniosku.
Kredytu konsolidacyjnego nie uzyskają na pewno osoby objęte postępowaniem komorniczym. W ich przypadku przedstawiciele banku nie podejmą ryzyka; szansa na to, że zainteresowani nie spłacą nowego zadłużenia, będzie zbyt duża.
Kiedy warto zdecydować się na konsolidację dotychczasowych kredytów?
Nie zawsze opłaca się korzystać z kredytu konsolidacyjnego. Może zdarzyć się, że konsument znalazłby się w lepszej sytuacji finansowej, gdyby nie zdecydował się na zmianę sposobu spłaty istniejącego zadłużenia. Po czym poznać, że połączenie długu będzie sensownym pomysłem?
Konsolidację powinny rozważyć osoby, których dotychczasowe kredyty i pożyczki cechują się wysokim oprocentowaniem. Niższe stawki procentowe sprawią, że zainteresowani będą mogli oszczędzać na odsetkach, a tym samym zmniejszyć koszty spłaty.
To dobre rozwiązanie w przypadku, w którym spłata wielu zobowiązań jest trudna ze względu na zarządzanie nią. Konsolidacja zapewnia jedną, prostą do śledzenia ratę, co ułatwia kontrolę nad finansami – dzięki temu przegapienie jednego terminu z kilku staje się niemalże niemożliwe (zwłaszcza przy użyciu wirtualnych asystentów, dostępnych w aplikacji mobilnej wybranego banku).
Ponadto to zalecane działanie wtedy, gdy warunki finansowe konsumentów poprawiły się od czasu, w którym podpisywały umowy pierwotnych kredytów. Wzrost dochodu i polepszenie zdolności kredytowej sprawiają, że zainteresowani mogą uzyskać lepszą ofertę niż tą, którą dostali kilka lat temu.
Co zrobić, gdy sytuacja nie jest oczywista, a kredytobiorcy nie są w stanie ocenić samodzielnie stopnia opłacalności? Do polecanych rozwiązań tego problemu zalicza się kontakt z doradcą finansowy. To ekspert, który odpowie na każde trudne pytanie i wspomoże cenną radą – oczywiście za odpowiednią opłatą.
Na co uważać podczas podejmowania decyzji o skorzystaniu z kredytu konsolidacyjnego?
Decyzji o skorzystaniu z kredytu konsolidacyjnego nie należy podejmować pochopnie. To rada, z której powinni skorzystać przede wszystkim konsumenci, którzy wiedzą, że zdarza im się wnioskować o produkty bankowe nieodpowiedzialnie. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może poskutkować znalezieniem się w kolejnej spirali zadłużenia – każda następna powoduje coraz większe problemy podczas próby wydostania się z niej.
Kredyty konsolidacyjne są opłacalne pod warunkiem, że konsument potrafi korzystać z nich w prawidłowy sposób. W innym przypadku mogą stać się przyczyną kolejnych trudności finansowych.