Wiadomości z Mysłowic

Leasing samochodu - kilka prostych pojęć, które musisz znać

  • Dodano: 2017-11-29 13:00

Leasing samochodu to coraz bardziej doceniana i zyskująca na popularności – szczególnie wśród przedsiębiorców – forma finansowania samochodu. Za jej wyborem przemawiają choćby znaczne korzyści podatkowe. Zastanawiasz się nad leasingiem samochodu? Poznaj najważniejsze pojęcia związane z tym sposobem finansowania auta!

Leasing samochodu – najważniejsze pojęcia

  • Leasing samochodu – to po prostu rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z samochodu na pewien określony w umowie czas w zamian za określoną (również w umowie) miesięczną opłatę.
  • Leasingodawca – nazywany również finansującym, to podmiot, który oddaje leasingobiorcy samochód w leasing.
  • Leasingobiorca – czyli korzystający, to z kolei podmiot, który przyjmuje samochód do użytkowania i zobowiązuje się wykonywać postanowienia umowy leasingowej (czyli np. opłacać miesięczne raty za leasing samochodu).
  • Dostawca przedmiotu leasingu – jak wiadomo, leasing auta najczęściej oferują banki i firmy leasingowe. Jednak nie są one bezpośrednio właścicielami samochodów. Stają się nimi dopiero wtedy, kiedy potencjalny klient zechce wziąć auto w leasing. Wtedy bank kupuje samochód od dealera i oddaje go w leasing korzystającemu. Dostawcą przedmiotu leasingu jest więc np. dealer samochodowy.
  • Przedmiot leasingu – to np. samochód, ale równie dobrze może być to każda inna ruchoma bądź nieruchoma rzecz, którą leasingobiorca chce wziąć, a leasingodawca oddać w leasing.
  • Okres leasingu – to czas, w którym obowiązują postanowienia umowy leasingowej. Jest liczony od dnia zawarcia umowy do terminu płatności ostatniej raty leasingowej.
  • Wartość wykupu – zakończenie spłacania rat za leasing samochodu nie oznacza wcale, że leasingobiorca spłacił już całą wartość swojego zobowiązania. Jeśli więc zamierza po zakończeniu leasingu auta nabyć pojazd na własność, musi go wykupić. Wartość wykupu to, mówiąc w uproszczeniu, kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wartością pojazdu a tym, co leasingobiorca spłacił w ratach leasingowych.
  • OWL – to inaczej mówiąc Ogólne Warunki Leasingu. To warunki określające: zasady korzystania z przedmiotu leasingu, wybór dostawcy, ubezpieczenie auta w leasingu, obowiązki regulowania należności czy sposoby rozwiązania lub zakończenia umowy.
  • Opłata wstępna – to pierwsza rata leasingu samochodowego, określona w harmonogramie spłat leasingu auta, płatna przed podpisaniem umowy leasingu. W przypadku kredytu jest określana jako wkład własny, a obydwa pojęcia są często używane zamiennie, choć niezgodnie z zasadami.

Pojęcia związane z leasingiem auta ułatwiają rozmowy z konsultantem

Oczywiście powyżej przedstawiono jedynie kilka najważniejszych pojęć związanych z leasingiem samochodu, a ich definicje uproszczono. Choć funkcjonuje jeszcze wiele innych haseł związanych z leasingiem samochodu, to przyswojenie tych powyższych z pewnością ułatwi rozmowy z konsultantem firmy leasingowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.