Wiadomości z Mysłowic

Lecytyna - w jakich produktach możemy ją znaleźć?

  • Dodano: 2019-12-04 08:45, aktualizacja: 2019-12-04 08:50

Organizm człowieka do prawidłowego działania potrzebuje rozmaitych substancji. Pozyskuje je najczęściej z pokarmu. Dlatego właśnie dobrze zbilansowana dieta odgrywa w naszym życiu tak ważną rolę. Jedną z pożytecznych substancji dla naszego organizmu jest lecytyna. Co warto o niej wiedzieć?

Lecytyna – co to za substancja?

Termin ten określa mieszaninę związków o charakterze lipidowym. Znajdziemy wśród nich fosfolipidy, glikolipidy, węglowodany, wodę, oraz trójglicerydy. Lecytyna pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Jest bowiem budulcem każdej komórki ciała i składnikiem błon komórkowych. Znajdziemy ją także w tkankach mózgu oraz komórkach układu nerwowego. Wielu osobom lecytyna kojarzy się słusznie z poprawą koncentracji i zdolnością do zapamiętywania. Dlatego właśnie przyjmowanie jej poleca się osobom starszym, uczącym się oraz pracującym umysłowo. Suplementacja lecytyną, by przyniosła skutki, musi trwać przynajmniej trzy miesiące. Tylko długofalowe działania pobudzą nasz mózg do wydajniejszej pracy, co szybko odczujemy. TO jednak nie wszystkie zastosowania tej substancji. Lecytyna bowiem poprawia także pracę wątroby. Wpływa korzystnie na jej otłuszczenie, stabilizując pracę błon komórkowych. Dzięki temu możemy uniknąć takich schorzeń jak kamienie żółciowe czy miażdżyca.

Lecytyna – gdzie możemy ją znaleźć?

Lecytyna składa się w 30% z olejów. Dokładna zawartość wynika z rodzaju rośliny, z której pozyskano substancję. Lecytyna sojowa czy słonecznikowa będzie miała w sobie więcej kwasów omega-6. Lecytyna rzepakowa natomiast będzie bogata w kwasy omega-3. Występowanie tego dodatku do żywności jest bardzo powszechne w przyrodzie. Znajdziemy je chociażby w wątrobie, żółtkach jajek, orzechach, słoneczniku, soi, zielonych warzywach, czy oliwkach. Na etykietach produktów będzie ona widniała pod symbolem E322. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, wystarczy zaledwie 2,5g lecytyny dziennie. Producenci żywności stosują ją przy produkcji rozmaitych artykułów. Dodaje się ją do chleba, by skóra była miękka. W cukiernictwie lecytyna poprawia konsystencję ciasta i wydłuża jego świeżość. Znajdziemy ją także w makaronie, czekoladzie, produktach instant. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack/. Lecytyna jest więc bardzo powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym. Poprzez poprawę jakości i trwałości produktów obniżane są koszty ich produkcji. Uważajmy więc, by nie przekroczyć dopuszczalnej dziennej dawki. Objawy takiego stanu rzeczy będą się przejawiać poprzez ból brzucha, nudności, czy biegunkę. W takich sytuacjach warto ograniczać spożycie lecytyny. Możemy także skonsultować to z lekarzem, by uniknąć takich przypadłości w przyszłości. Jak widać, lecytyna to bardzo ważna substancja zarówno dla naszego organizmu, jak i całego procesu produkcji żywności. Świadomość występowania tej substancji może się okazać bardzo przydatna. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Wam wielu przydatnych informacji.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.