Wiadomości z Mysłowic

Leczenia kanałowe zębów - ujawniamy, jak wygląda

  • Dodano: 2018-04-02 11:00

Na dźwięk „leczenia kanałowe zębów” dostajesz gęsiej skórki? Spokojnie, wiele osób reaguje w te sposób. Czy jednak jest się czego bać? Tłumaczymy, jak wygląda leczenie kanałowe zębów – krok po kroku.

Częsty zabieg

Leczenia kanałowe zębów należą do najczęściej wykonywanych przez dentystów zabiegów. Niestety, ale nie jest to dobra informacja. Leczenie endodontyczne to jeden z ostatnich kroków przed utratą zębów. A spowodowane ono jest przez choroby, wynikające z braku higieny jamy ustnej. Kiedy musimy skorzystać z leczenia kanałowe zębów? Podstawowym kryterium jest zaawansowane, nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. Dzieje się tak, gdy nasze zęby zostaną zaatakowane przez próchnicę, kiedy ubytek próchnicowy nie został odpowiednio wcześnie zaopatrzony. Jednak to nie jedyny powód. W przypadku mechanicznego uszkodzenia zęba może dojść do martwicy miazgi – wtedy również potrzebne będzie leczenie kanałowe.

Jak uniknąć?

Wiele osób zastanawia się pewnie, jak uniknąć tego niezbyt przyjemnego zabiegu. Odpowiedź jest banalnie prosta: dbać o zęby. Tylko w ten sposób możemy ustrzec się przed leczeniem kanałowym. Co możemy zrobić? Przede wszystkim zacznijmy od codziennej higieny jamy ustnej – rano i wieczorem należy dokładnie szczotkować zęby. Oprócz tego musimy odstawić na boczny tor słodkie przekąski, cukierki i napoje gazowane. Zamiast nich postaw na przetwory mleczne (sery powstrzymują rozwój próchnicy), tłuste ryby czy brokuły. Twoje zęby ci za to podziękują.

Etapy leczenia kanałowe zębów

Jeżeli nie zastosujesz się do tych rad, może czekać cię konieczność leczenia kanałowego. Jak wygląda taki zabieg? Przede wszystkim lekarz-dentysta musi postawić odpowiednią diagnozę. Bez niej nie może rozpocząć leczenia kanałowe zębów Łódź. Jeżeli miazga zębowa nie obumarła konieczne jest zastosowanie znieczulenia. W przypadku, gdy leczenie kanałowe musi zostać podjęte z powodu próchnicy, dentysta musi opracować ubytek. Polega to na usunięciu chorych tkanek zęba. Jeżeli miazga w zębie nie obumarła, należy wykonać procedurę dewitalizacji, czyli inaczej zatrucia zęba. Dopiero wtedy dentysta może przejść do usunięcia miazgi z kanałów zęba. Robi to za pomocą niewielkich pilników w kształcie igły. Po jej usunięciu kanały zębowe zostają wypełnione specjalną substancją, która po pewnym czasie twardnieje. To już prawie koniec zabiegu. Teraz wystarczy jedynie założyć podkład, który oddziela kanały od plomby oraz zastosować wypełnienie, czyli plombę. I to cały zabieg leczenia kanałowego zębów. Cały zabieg trwa zaś około dwie godziny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.