Nie ma co ukrywać, że w branży budowlanej jedną z najważniejszych kwestii jest znalezienie dobrej ekipy budowlanej. Fachowców, którzy wykonają wszystkie prace bezbłędnie i szybko a przy tym zgodnie z zasadami sztuki. Nie inaczej powinno to wyglądać w przypadku montażu okien – jest to jeden z najważniejszych elementów każdego domu czy mieszkania. Razem z ocieplonymi murami i dobrymi drzwiami wejściowymi stanowią one nie tylko zaporę dla złodziei ale przede wszystkim są elementem izolacyjnym całego wnętrza – zarówno termicznym jak i akustycznym.
Stąd tak ważny jest nie tylko dobór samego okna, ale również profesjonalny ich montaż. Jedną z dominujących metod na montaż okien jest obecnie tzw. montaż ciepły. Zwany również warstwowym, ten sposób powoli wypiera z rynku tradycyjny montaż okien tylko przy użyciu piany. Wykonywany na ciepło posiada wiele zalet. Inwestycja w energooszczędne okna Kraków nowoczesne wykonane z PCV nie będzie miała sensu jeśli nie zostaną one właściwie zainstalowane. Utrzymanie przez okno deklarowanych przez producenta parametrów termoizolacyjnych jest możliwe tylko wtedy, gdy kluczowe dla całego montażu miejsce również będzie szczelne. Ciepły montaż okien zapewnia kompleksowe zabezpieczenie warstwy izolacyjnej w złączu okiennym, co w rezultacie nie dopuszcza do powstawania mostków termicznych, strat energii czy też powstawania zawilgocenia oraz w skrajnych przypadkach zagrzybienia. Należy pamiętać, że montaż wykonywany na ciepło powinien być równie dobrze przeprowadzony zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku – tylko wtedy będzie skutecznym sposobem na instalację stolarki okiennej.
Czy same okna też mają znaczenie?
Współczesna technologia na szczęście doprowadziła do unifikacji parametrów okien wykonanych z różnych materiałów. Niezależnie od tego czy chodzi o okna wykonane z PCV, z plastiku czy okna nowoczesne drewniane – będą one różniły się pojedynczymi parametrami. Hit ostatnich sezonów, czyli okna z aluminium to odpowiedź na potrzeby użytkowników poszukujących wyjątkowo trwałych rozwiązań, a jednocześnie nie zależy im na dobrej izolacji termicznej. Aliminium nie trzyma dobrze ciepła, co może się przełożyć na rachunki za ogrzewanie w zimie a latem na wyższą temperaturę we wnętrzu domu czy mieszkania. Dla osób poszukujących z kolei nietypowych rozwiązań najlepsze mogą okazać się okna z PCV, z plastiku czy też tworzywa sztucznego – tego typu produkty występują na rynku w bardzo wielu wzorach i kolorach – co pozwala dobrać stolarkę okienną idealnie do panującego wewnątrz wystroju. Z kolei okna drewniane będą się nadawały głównie do klasycznych wnętrz, jednak nie ustępują odpornością swoim kuzynom z plastiku! Technologia ich produkcji polegająca na klejeniu warstwowym oraz pokryciu specjalnymi farbami sprawia, że drewniane okna są niemal tak samo odporne jak te z tworzywa sztucznego, a w niektórych przypadkach nawet mocniejsze!