Ten styl w przypadku urządzania łazienki może dać wyjątkowe efekty, ale też nierzadko wymaga odwagi. Chociaż świetnym pretekstem może być ujrzenie w sklepie budowlanym charakterystycznej owalnej wanny na ozdobnych nóżkach lub baterii przypominające przedwojenne krany w kolorze mosiądzu.
Jest bowiem coraz więcej chętnych do ustawienia wolnostojącej, zabytkowej wanny w dużej łazience. Sprzyja temu popularność stylu vintage, czyli z jednej strony urządzanie wnętrz w przedwojennym lub dziewiętnastowiecznym stylu lub łączenie nowego ze starym.
Dlatego niektórzy producenci urządzeń łazienkowych mają w swojej ofercie urządzenia w stylu vintage i to nie tylko wanny i armaturę, ale również umywalki, sedesy, kinkiety i meble.
Osobom zastanawiającym się jaki stelaż podtynkowy czy inne niewidoczne elementy wyposażenia łazienki wybrać, proponujemy korzystać jednak ze sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Można to zrobić w sposób dwojaki
Albo co najmniej dwojaki. Mieszkając w bloku secesyjnym mały nierzadko ułatwione zadanie, by od początku do końca łazienkę urządzić w dawnym stylu. Mamy też często do dyspozycji stare żeliwne wanny, na przykład na nóżkach zakończonych lwimi łapami, albo tradycyjne górnopłuki nad sedesem.
Mimo to ciekawie może wyglądać pozbycie się większości naprawdę starych urządzeń, choćby rur, glazury i terakoty, a wykorzystanie w to miejsce całkowicie nowych materiałów i dodatków stylizowanych na dawną epokę. To przede wszystkim pozwoli nam łazienkę odświeżyć i jednocześnie dodać świeżego oddechu, którym może być na przykład kabina prysznicowa z witrażowymi secesyjnymi wzorami.
Efektownie może wyglądać dodanie dużego lustra w nowej ramie stylizowanej na styl przedwojenny. Można już kupić baterie, które zostały zaprojektowane jako połączenie nowego ze starym - w tym wypadku z wszelkimi nowoczesnymi mechanizmami (na przykład pozwalającymi oszczędzać wodę), natomiast wizualnie nawiązującymi do dawnych, choćby z okrągłymi pokrętłami.
Starą wannę, jeśli już jest pożółkła i poobijana można zastąpić nową w podobnym stylu, tyle ze niekoniecznie żeliwną, ale wykonaną żywicy poliestrowej i włókna szklanego
Meble vintage w łazience
Jeśli mamy do dyspozycji dużą łazienkę, to dobrym (także praktycznym uzupełnieniem) mogą być meble. Wszak łazienka to coraz częściej także miejsce do kontemplacji. Mogą to być meble drewniane lub wiklinowe, dobrze zaimpregnowane, ale też z będące połączeniem ciemnych, stylizowanych elementów metalowych z drewnem. Praktycznym meblem w większej łazience jest niewielka sofa, krzesło lub krzesła i taboret. Do wanny vintage dobrze będzie pasował wiklinowy kufer na bieliznę.
Zatem vintage nie tylko sprzed epoki, ale i nowoczesny.