Wiadomości z Mysłowic

Nowojorski styl wnętrz

  • Dodano: 2018-11-22 10:45

Meble w stylu nowojorskim charakteryzują się świetnym wykończeniem i przywiązaniem do detali. Nic dziwnego, że jest to estetyka, którą Polacy pokochali w swoich wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie na wzór nowojorski?

Wielkie Jabłko w Twoim domu
Elegancja i ponadczasowość – te dwa słowa określają w dużym skrócie, co chcemy osiągnąć dobierając wyposażenie do swojego domu, zgodnie z estetyką nowojorską. Nie ma tutaj miejsca na bylejakość i sezonowość. Wszystko musi mieć swoje miejsce, każdy detal jest dopracowany, a całość ma się układać w spójny i nienaganny estetycznie obraz. Jak zbudować takie królestwo szyku?

Zanim przystąpimy do dzieła trzeba pamiętać o tym, że styl nowojorski opiera się na materiałach dobrej jakości, klasycznym wzornictwie i dbałości o każdy szczegół.

Meble w stylu nowojorskim
Fotele i kanapy zazwyczaj obite wysokojakościowymi materiałami takimi jak welur czy aksamit, projektowane są w sposób jednocześnie prosty i ergonomiczny. Tam gdzie pojawiają się podłokietniki i wezgłowia, m.in. w łóżku sypialnianym, ozdobione są szlachetnym pikowaniem.

Pomieszczeniami urządzonymi w stylu nowojorskim rządzi symetria. Dwie takie same kanapy, ustawione naprzeciwko siebie, dwa lustrzane stoliki z lampami – zasada harmonijnej podwójności jest tu nie tylko na miejscu, ale jak najbardziej wskazana. Szczególnie popularna jest w ostatnim czasie szafka w stylu nowojorskim.

Sprawdź efektowne łóżko w stylu nowojorskim!
 

Paleta barw w mieszkaniu nowojorskim
Jeśli chodzi o kolorystykę, to wybierajmy neutralne, przygaszone, ale różnorodne barwy. Styliści wnętrz radzą, aby wybrać jeden kolor dominujący, który pokryje zdecydowaną większość ścian, przełamać go kolorem uzupełniającym i zadbać o efektowny detal. Sprawdzą się tutaj łagodne barwy takie jak: różne odcienie beżu, szarości, różu czy przygaszona zieleń. Jako barwne dodatki sprawdzą się: fiolet, czerwień, błękit czy zieleń. Wysokosufitowe pomieszczenia, w białym kolorze mogą zostać wzbogacone o sztukaterie, lamperie i listwy sufitowe. Nadają przestrzeni eleganckiego charakteru.

Postawmy również na kontrastujące dodatki w postaci wazonów, poduszek, narzut, obrazów, grafik czy figurek. To one dopełniają przestrzeń.

Oprawa świetlna
Światło i połyskujące faktury -  to coś, bez czego nowojorskie wnętrze nie może się obejść. Dlatego amerykanie tak chętnie stosują w swoich stylizacjach duże zwierciadła, meble o charakterze lustrzanym, mieniące się w promieniach słońca detale, lampy czy kinkiety. Te ostatnie są z uwielbieniem wykorzystywane w niemal każdym pomieszczeniu. Jak wiadomo, symetria rządzi estetyką nowojorską, dlatego wszystkie znaczące detale muszą mieć swoje odbicie lustrzane. Jeśli stolik nocny to tylko w duecie, otomana – zdublowana. Ta sama zasada dotyczy zarówno dużych akcesoriów jak i bibelotów.

Każdy pokój musi zawierać  tzw. focal point. Jest to najważniejszy, centralny punkt pomieszczenia, wokół którego budowana jest dalsza meblowa narracja. W sypialni będzie to ogromne łóżko, w pokoju dziennym wygodna sofa z fotelami, w jadalni – stół przy którym zbiera się cała rodzina. Jest to punkt determinujący całą przestrzeń.

Styl nowojorski jest niezwykle wyszukany. Rządzą nim proste zasady, zaś efekt, który możemy uzyskać w postaci ponadczasowej elegancji jest wart zachodu. Dosłownie i w przenośni.