Automatyzacja linii produkcyjnych niesie ze sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim możemy tworzyć seryjnie elementy takiej samej jakości. W tym celu stosuje się chociażby obróbkę CNC. Na czym ona polega?
Obróbka CNC - co kryje się pod tym skrótem?
CNC to nic innego jak komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest układ wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować. Dzięki temu za jego pomocą możemy sterować maszynami pracującymi na linii produkcyjnej. Wykorzystuje się to chociażby przy frezarkach, tokarkach, czy elektrodrążarkach. Obróbka CNC jest bardzo precyzyjna, szybka i powtarzalna. Dzięki temu produkcja przebiega bez zakłóceń i może zostać ukończona na czas. Taki proces może składać się z trzech faz: CAD, CAM oraz CNC. Pierwszy polega na wspomaganym komputerowo projektowaniu, drugi zaś na przetwarzaniu projektu na plan sterowania. Całość kończy właściwe wykonanie, czyli CNC. Sterowniki CNC nadzorują pracę urządzenia i przesyłają informacje operatorowi. Człowiek zaś, za pomocą interfejsu, może sterować obróbką poprzez zamianę parametrów, bazowanie osi, czy wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi. Dziś obróbka CNC stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu. Automatyzacja procesu produkcji okazała się sposobem na przyspieszenie produkcji oraz podniesienie jakości wykonywanych komponentów.
Obróbka CNC – jakie korzyści generuje?
Wykorzystywanie tej metody pozwala na dokładniejsza obróbkę materiałów. Urządzenia CNC analizują bowiem kilka czynników jednocześnie. Mowa tu chociażby o rodzaju czy chropowatości danego materiału. Obróbka CNC nie wymaga także od operatora ciągłego wprowadzania danych. Jest to możliwe dzięki zachowywaniu przez komputer wszystkich danych. Oszczędzamy więc w ten sposób czas i pieniądze. Obróbka CNC stosowana jest w wielu branżach. W Polsce znajdziemy chociażby firmy produkujące komponenty do branży automotive lub konstrukcje stalowe. Tutaj znajdziesz jedną z nich https://sbg.barosz.pl/. Trudno sobie wyobrazić linie produkcyjne tych przedsiębiorstw bez maszyn CNC. Ich zastosowanie pozwoliło zagwarantować powtarzalność procesów. Nie ma tu bowiem miejsca na błąd człowieka. Gdy tylko jedna z maszyn zacznie nieprawidłowo funkcjonować, to inżynierowie są w stanie niemal natychmiastowo skorygować maszynę. Można więc uznać, że obróbka CNC jest obecnie powszechnie stosowanym wariantem. Dzięki niej firmy mogą wykonywać masową produkcję bez obaw o utratę jakości wytwarzanych elementów. W ten sposób zadowolona jest zarówno wykonawca, jak i zleceniodawca.