Wiadomości z Mysłowic

Obróbka CNC - co warto o niej wiedzieć?

  • Dodano: 2020-06-12 12:00, aktualizacja: 2020-12-02 11:33

Zastosowanie komputerów w produkcji przemysłowej wykracza daleko poza projektowanie i symulacje. Komputery służą także do sterowania narzędziami wykorzystywanymi w produkcji, szczególnie kształtowaniu i łączeniu materiałów. Ważnym procesem jest obróbka CNC, czyli polegająca na powtarzalnych ruchach narzędzia, zgodnie z zaprogramowanymi parametrami. Co warto wiedzieć o tej technologii?

Co to jest obróbka CNC?

Pojęcie „obróbka CNC” oznacza wszystkie procesy związane ze skrawaniem i kształtowaniem materiałów za pomocą sterowanych komputerowo narzędzi. Zwykle wykonuje się ją w dużej skali, a polega na zaprogramowaniu maszyny tak, by wykonywała określone ruchy. Mimo, że proces w dużej mierze przebiega automatycznie, to jednak konieczna jest odpowiednia kalibracja urządzeń i kontrolowanie, czy produkt jest zgodny z wytycznymi.

Obróbka CNC: szybkość i precyzja

Niewątpliwą zaletą obróbki CNC jest to, że zaprogramowane komputerowo ruchy narzędzia są precyzyjne, a przy tym szybkie. Dzięki temu możliwe jest produkowanie identycznych elementów w krótkim czasie. Dobre określenie kształtów cięcia umożliwia też zmniejszenie strat materiału, ponieważ zostają mniejsze skrawki. Dzięki szybszej i bardziej oszczędnej produkcji, obróbka CNC pozwala więc wprowadzić znaczne oszczędności w produkcji, bez utraty jakości.

Obróbka CNC w praktyce

Łatwo się domyślić, że obróbka CNC jest chętnie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie wysoka jakość i duża ilość identycznych elementów ma kluczowe znaczenie. Technicznie maszyny CNC to zarówno różnego rodzaju skrawarki czy obrabiarki, jak i drukarki 3D oraz plotery. Obróbka CNC najczęściej stosowana jest do kształtowania kawałków metalu lub tworzyw sztucznych, rzadziej do innych materiałów.

Ciekawostką jest, że zwykle obróbką CNC zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/. Powstają w nich części przeznaczone do montażu w fabrykach producentów, np. samochodów. Dzięki temu producenci nie muszą inwestować w maszyny, których nie wykorzystaliby w pełni, a firmy świadczące usługi CNC mogą obsługiwać wielu klientów optymalnie korzystając ze swoich urządzeń. Taki outsourcing jest więc korzystny dla wszystkich kontrahentów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.