Wiadomości z Mysłowic

Od czego zacząć sprzątanie po zgonie w Mysłowicach? Utylizacja mebli bez tajemnic

 • Dodano: 2022-12-15 08:45, aktualizacja: 2022-12-15 09:07

Śmierć członka rodziny to przykry moment, w którym zmuszeni jesteśmy uporządkować wszystkie rzeczy po nieboszczyku. Gruntowne opróżnianie mieszkania po zgonie i ustalenie, co nada się do użytku, a co trzeba wyrzucić to czasochłonny proces, który może trwać kilka dni, a nawet tygodni.

Na szczęście w tej trudnej chwili można uzyskać lokalne wsparcie, zamawiając usługę tj. sprzątanie po zgonie w Mysłowicach obejmujące także wywóz gabarytów i utylizację mebli po nieboszczyku. Wyjaśniamy, na czym polega proces utylizacji mebli i dlaczego zabieg dezynfekcji mieszkań po zmarłych najlepiej zlecić specjalistom od dezynfekcji.

Opróżnianie mieszkania po zgonie jako pierwszy krok sprzątania po zwłokach

Moment, w którym znajdujesz zwłoki w domu, może być ogromnym szokiem i traumą, najlepiej jednak zachować racjonalne myślenie. Pierwszym krokiem po odkryciu ciała w domu powinno być zawiadomienie lekarza, zakładu pogrzebowego, a w następnej kolejności kontakt do firmy oferującej kompleksowe sprzątanie po zgonach.

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić starą szafę po zmarłym albo brudne z krwi prześcieradło? Na pewno nie na śmietnik przed domem. Takie praktyki są prawnie niedozwolone. W mieszkaniach po zmarłych możemy mieć do czynienia z mnóstwem przedmiotów skażonych biologicznie. Dlatego, zanim technicy sięgną po zbiór profesjonalnych środków odkażających, wykonują opróżnianie mieszkania po zgonie ze starych mebli i wszystkich niepotrzebnych już rzeczy.

Nie ma co się oszukiwać, stara meblościanka albo zniszczone narzuty z reguły nikomu się nie przydają. Rzeczy, które najczęściej kwalifikują się do wywozu i utylizacji po nieboszczyku to np.:

 • stara wersalka;

 • stoły i krzesła;

 • meblościanka sprzed kilkudziesięciu lat;

 • ubrania i przedmioty użytku osobistego;

 • sprzęt RTV i AGD;

 • dywany, firany i zasłony.

Utylizacja odpadów niebezpiecznych i sprzątanie mieszkania ze skażonych przedmiotów

Po dokładnym opróżnieniu mieszkania po zgonie przychodzi czas na transport ADR i wywóz starych mebli i gabarytów do spalarni termicznej. Profesjonalna firma sprzątająca oferująca usługę sprzątania powinna mieć podpisaną umowę z taką spalarnią. Wspomniany transport ADR to również ważna kwestia, ponieważ bez takiego zaświadczenia nie jest możliwy przewóz skażonych krwią dywanów i wersalek.

Zaświadczenie ADR umożliwia firmom sprzątającym przewóz skażonych bakteriologicznie przedmiotów, które zwykle znajdują się w mieszkaniu po zmarłej osobie. Taki specjalistyczny transport odbywa się w szczelnych kontenerach specjalnym pojazdem do przewozu niebezpiecznych biologicznie rzeczy.

Na czym polega utylizacja skażonych przedmiotów?

Zanim technicy przeprowadzą kompleksowe sprzątanie mieszkań, najpierw wszystkie skażone odpady i gabaryty przewożą do spalarni termicznej. Zasada działania w tym przypadku jest dość prosta. Spalarnia termiczna to zakład przemysłowy, w którym pod wpływem wysokiej temperatury skażone krwią i płynami ustrojowymi przedmioty poddawane są utylizacji.

Wszystkie niebezpieczne odpady umieszczane są w specjalnej komorze, a następne są rozdrabniane i spalane w temperaturze około 900°C. To bezpieczny zabieg ze względu na restrykcyjne normy w kwestii stosowania systemów filtracji przez spalarnie, dzięki czemu ograniczany jest negatywny wpływ na środowisko przez wydostający się z kominów dym. Z drugiej strony dzięki temu eliminowane jest ryzyko zakażenia osób trzecich skażonymi po zgonie przedmiotami.

Ile kosztuje utylizacja starych mebli po zmarłym?

Zamawiając na miejsce zgonu profesjonalną ekipę sprzątaczy, zyskujesz pewność, że wszystkie pomieszczenia w domu zostaną oczyszczone z patogenów i niepotrzebnych rzeczy, w tym także tych skażonych bakteriologicznie. Firma sprzątająca po zwłokach ma odpowiednią wiedzę na temat wysokości stężeń ozonu, a także pojazdy do transportu mebli wielkogabarytowych.

Cena za sprzątanie po zgonach w Mysłowicach uzależniona jest m.in. od wielkości pomieszczeń, które należy opróżnić i ilości skażonych krwią części garderoby, dywanów i mebli. Koszt utylizacji skażonych krwią przedmiotów w Mysłowicach wynosi 100 zł/kg. Wybierając kompleksową dezynfekcję pomieszczenia po zmarłym, należy się przygotować na wydatek zaczynający się od 800 zł za pomieszczenie.

Dezynfekcja mieszkania, czyli ozonowanie pomieszczeń i inne metody odkażania po zmarłej osobie

Istotne jest, by po utylizacji mebli i innych gratów po zmarłych wykonać czyszczenie mieszkań przy pomocy specjalistycznego sprzętu i środków biobójczych. To kolejne etapy, jakie uwzględnia sprzątanie po zgonach, by przywrócić bezpieczeństwo w miejscu zgonu. Na podłogach w domu często znajdują się płyny ustrojowe i szczątki ludzkie, dlatego samo wyrzucenie zabrudzonych rzeczy nie wystarczy.

Technicy sprzątania miejsc śmierci sięgają po odpowiedni sprzęt i usuwają wydzieliny pośmiertne oraz nieprzyjemny zapach po zwłokach, wykorzystując przemysłowe generatory ozonu i dyfuzory suchej i zimnej mgły.

Profesjonalna dezynfekcja domu po zgonie w Mysłowicach jest procesem złożonym, który oprócz wynoszenia i legalnej utylizacji wyposażenia obejmuje także:

 • czyszczenie ścian z krwi przy użyciu suchego lodu;

 • usuwanie śladów krwi z podłóg i zakamarków mieszkania;

 • profesjonalna dezynfekcja środkiem biobójczym z chlorem i nadtlenkiem wodoru;

 • usunięcie nieprzyjemnego zapachu przez ozonowanie pomieszczeń;

 • zneutralizowanie patogenów po zmarłym dzięki mechanicznym technikom dezynfekcji jak ozonowanie i zamgławianie suchą mgłą;

 • przygotowanie dokumentacji jak certyfikat dekontaminacji i potwierdzenie utylizacji odpadów na życzenie klienta.

Zleć profesjonalne sprzątanie po zgonach w Mysłowicach

Jak widzisz sprzątanie mieszkań po zmarłych to niełatwe zadanie, a opróżnianie pomieszczeń na własną rękę może zająć sporo czasu. Nie warto też ryzykować swoim zdrowiem i kontaktem z krwią na ubraniach zmarłego. Płynów ustrojowych też lepiej nie dotykać gołymi rękami.

Mieszkasz w Mysłowicach lub w innym mieście na terenie województwa śląskiego? Najlepiej, jeśli zadzwonisz do lokalnej firmy i zlecisz kompleksowe sprzątanie po zgonach. Usługa taka zazwyczaj obejmuje czyszczenie ścian w budynku, mycie podłóg z krwi, utylizację odpadów niebezpiecznych i ozonowanie pomieszczenia po rozkładzie zwłok. Nie warto sprzątać szczątków na własną rękę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.