Wybór okapu gastronomicznego to pozornie bardzo prosta sprawa. W praktyce warto jednak uważać na kilka kwestii, które mogą zaważyć na tym, czy po jakimś czasie będzie można stwierdzić, że były to dobrze wydane pieniądze.
Na początku - jakość
Należy rozpocząć od tego, aby nie oszczędzać na okapie. Zwłaszcza jeśli ten ma być wykorzystywany w profesjonalnej gastronomii. Można powiedzieć, że o ile oszczędności są jeszcze akceptowalne z poziomu zwykłego, domowego użytkownika, o tyle w biznesie nie powinny one mieć miejsca. Dlaczego?
Kluczową rolę odgrywają naturalnie normy, jakie na restauratorów narzuca SANEPID. Ustawodawca bardzo precyzyjnie określił takie wartości, jak poziom wilgotności powietrza czy temperaturę w kuchni. A za regulowanie między innymi tych parametrów odpowiada okap kuchenny. Chcąc dobrze zrozumieć, ile różnic potrafi być między takimi sprzętami, warto zapoznać się z tym artykułem na temat okapów gastronomicznych.
Warto też wskazać na konieczność wykonania okapu z odpowiednich materiałów. Przyjmuje się, że w przemyśle przemysłowym, pod którego pojęciem rozumiemy też lokale, bary czy restauracje, dominuje stal nierdzewna. I właśnie z takiego tworzywa musi być wykonany okap kuchenny do gastronomii.
Różne rodzaje, ten sam cel
Mimo tego, że okapy kuchenne różnią się względem siebie dość mocno, można też wskazać na wiele bardzo podobnych rozwiązań. Przede wszystkim, funkcjonalność. Mają one pochłaniać brzydkie zapachy, tłuszcz, a także pośrednio przyczyniać się do regulacji temperatury w części kuchennej restauracji.
W dużej restauracji świetnie powinien poradzić sobie tradycyjny okap gastronomiczny z wyciągiem. Jego filozofia działania jest dość prosta. Wyciąg ma „zassać” niepożądane substancje i przenieść je poza budynek, najczęściej poprzez wykorzystanie oddzielnego kanału wentylacyjnego.
Domowe okapy kuchenne często bazują na filtrowym oczyszczaniu powietrza. Wynika to z bardzo prostej kwestii, którą świetnie określają dwa słowa: brak miejsca. Czasem posiadacze niewielkiego mieszkania też chcieliby cieszyć się zbliżoną funkcjonalnością. Dla nich są okapy ze wbudowanym filtrem węglowym, które pochłaniają nieczystości, oczyszczają je z użyciem filtra i od razu oddają powietrze wprost do tego samego pomieszczenia.
Nie tylko wielkość
Poza wielkością roboczą okapu gastronomicznego i tworzywem, z jakiego jest on wykonany, warto podkreślić jeszcze jedną kwestię. Urządzenie nie może mieć słabych punktów na mocowaniach, które odprowadzają nieczystości. A pech chce, że właśnie tam, w tych niedostępnych punktach, brud lubi się zbierać.
Właśnie z tych względów, chcąc zaoszczędzić sobie nie tylko na późniejszym serwisowaniu sprzętu, ale i na potencjalnych problemach ze spełnieniem norm, które kontroluje SANEPID, warto dokładnie zbadać rynek, by kupić urządzenie, które będzie idealnie skrojone pod kątem naszych oczekiwań.